Xatral XL Denetimli Salım Tableti

Endikasyon Bilgisi :

Etken madde olarak Alfuzosin hidroklorür (10 mg) ihtiva eden Xatral XL Denetimli Salım Tableti, prostat ve mesane boynundaki kasları gevşeterek, iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır. Xatral XL 10 mg, prostat bezinin kanser olmayan ve idrar yapımını engelleyen prostat büyümesine ilişkin işlevsel belirtilerin tedavisi  ve idrar yapamama veya mesanede aşırı idrar toplanması durumlarında kullanılır.

 

Xatral XL 10 mg Denetimli Salım Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1.  Xatral XL Formülü:  1 denetimli salım tablet  Alfuzosin hidroklorür (10 mg) etken maddeyi; yardımcı maddeler olarak: 10 mg Mannitol,  Hipromelloz, Mikrokristalize selüloz, Kolloidal hidrate silika, Etil selüloz 20, Povidon, Magnezyum stearat, Hidrojene hint yağı ve Sarı demir oksit (E172) ihtiva eder.
 2. İlaçtaki etken maddeye (Alfuzosin hidroklorür’e) yada yukarıdaki yardımcı maddelerine daha önceleri alerjiniz olduğunu biliyorsanız;  Xatral XL tableti kullanmanız önerilmez.
 3.  Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için  Xatral XL tableti düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız. Kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığından emin olabilmeniz için hekiminizle olan randevularınızı aksatmayınız.
 4. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz veya  karaciğer ile ilgili ciddi problemleriniz var ise; Xatral XL kullanmayınız.
 5.  Xatral XL tansiyonun düşmesine sebep olabileceğinden anestezi almanızı gerektirecek herhangi bir ameliyat olmanız söz konusuysa; bu ilacı düzenli olarak aldığınızı hekiminize söyleyiniz. Ameliyat saatinden önceki 24 saat içerisinde  Xatral XL tableti almamanız gerektiği konusunda hekiminiz sizi uyaracaktır.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığı var ise veya kalp yetmezliği, anjina (göğüs ağrısı), prostat kanseri, damar sertliği hastalığı, düşük tansiyon (hipotansiyon), AIDS veya HIV virüsüne karşı bir tedavi alıyor olmak  ya da yüksek tansiyon için ilaç kullanmak; bu durumlardan birinin varlığında Xatral XL ilacı almadan  önce bunu hekiminizle paylaşınız.  Bu ilacın kullanımının sizin için uygun olup olmayacağına hekiminiz karar verecektir.
 7. Xatral XL aldığınız süre içerisinde katarakt ameliyatı olma durumunuz var ise; zaman geçirmeden bu ilacı kullandığınızı göz hekiminize bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü Xatral XL katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
 8. Tansiyonunuzda düşme ihtimaline karşı ayağa kalkarken hızlı şekilde hareket etmeyiniz.Düşmeleri engellemek için yavaşça kalkınız.
 9. Xatral XL, düşünce ve reaksiyonlarınızı azaltabilir. Eğer araç kullanacaksanız ya da uyanık olmayı gerektiren bir aktivite  yapacaksanız çok dikkat etmelisiniz.

 

Xatral XL 10 mg Denetimli Salım Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz Xatral XL ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine tam anlamıyla uyunuz. Yanlış uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz şekilde etkilemektedir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu suyla beraber içiniz. Xatral XL günde, akşam yemeklerinden sonra 1 tablet olarak kullanılır. Aç karnına kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Xatral XL aldıktan sonra, karın ağrısı , soluk alıp vermede güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, bayılma hissi, yeni veya kötüleşen göğüs ağrısı, kalp atımlarının dakikada 100’ün üzerinde olacak şekilde artması,  sersemlik hissi,  cinsel istek olmadan ağrılı ve uzun süreli ereksiyon gibi ciddi yan etkilerde Xatral XL almayı durdurup, acilen hekiminizle veya bir sağlık kurumuyla irtibat kurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Alfuzosin’dir.
İlaç Marka İsmi:  Xatral XL 10 mg Denetimli Salım Tableti
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Benign prostat hipertrofisinde kullanılan ilaçlar- G04CA0I
Xatral XL Denetimli Salım Tableti kullanma talimatı
Xatral XL Denetimli Salım Tableti kullanma talimatı

Xatral XL 10 mg Denetimli Salım Tablet’in kısa ürün bilgisi
Xatral XL 10 mg Denetimli Salım Tablet'in kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir