XALATAN Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Latanoprost‘ tur. XALATAN Göz Damlası, göz içindeki yüksek basıncı düşüren göz tansiyonu ilacıdır. Gözün iç kısmını besleyen sıvı sürekli olarak gözden boşalır ve yerine yeni sıvı oluşur. Göz içindeki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında göz içi basıncı yükselir ve bu da görmemizde hasar meydana getirir. İlacın etken maddesi Latanoprost  gözden akan sıvının dışarıya akışını arttırıcı etkisiyle göz içi yüksek basıncını azaltır. XALATAN, görme yeteneğini etkileyen açık açılı göz tansiyonu (açık açılı glokom, geniş açılı göz tansiyonu)  ve oküler hipertansiyonu olan hastalarda artan göz içi basıncını düşürmek için kullanılır.

oküler hipertansiyon : Göz içi basıncının 21 mm Hg’nın üzerinde olduğu ve gözde herhangi bir hasarın oluşmadığı ancak yakından takip edilmesi gereken klinik durum.

XALATAN Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. XALATAN, göz tansiyonu ilacıdır. Göz içinde oluşan sıvının dışarıya akışını arttırarak, göz içi yüksek basıncını düşürür.
 3. Kullanımı,  erişkinler, bebekler ve tüm yaş grubu çocuklar içindir.
 4. Eğer diğer göz damlaları veya göz merhemi  ile birlikte aynı zamanda kullanılacaksa, iki ilaç kullanımı arasında en az 5 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz merhemi veya göz jeli en son sürülmelidir.
 5. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 6. Tedaviyi doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurursanız  gözünüzdeki basınç kontrol edilemez ve bu durum görme kaybına sebep olabilir.
 7. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Tedaviyi doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurursanız  gözünüzdeki basınç kontrol edilemez ve bu durum görme kaybına sebep olabilir.
 9. Kontakt lens kullanıyorsanız, ilacın kullanımı yumuşak kontakt lenslerin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 10. Damlatıcının ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 11. Kullanımı gözlerde, göz kapağında ve kirpiklerde renk değişimine sebep olabilir. Renk değişimi tedavi sonrasında da kalıcı olabilir ve yalnızca tedavi edilen gözde ve kirpiklerde  renk değişimi olabilir, diğer gözle fark oluşabilir.
 12. Eğer şiddetli veya kontrol altına alınamayan astım hastalığı ya da KOAH gibi bir solunum hastalığınız varsa ya da gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız varsa; gözlerinizden ameliyat olduysanız yada ameliyat olacaksanız; herpes simplex virüsünün neden olduğu bir göz enfeksiyonunuz varsa, göz kuruluğu veya göz ile ilgili diğer rahatsızlıklarınız; gözlerinizde bir enfeksiyon veya şişme varsa ya da katarakt ameliyatı geçirdiyseniz; kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınız hakkında bilgi veriniz.
 13. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren aktiviteler için, görmenizin netleşmesini bekleyiniz.
 14. Hamilelik döneminde kullanımı önerilmemektedir. İlacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Hamileliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

XALATAN Göz Damlası’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlatıcıyı yavaşça sıkınız ve sadece 1 kez damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Şişenin iç kapağı ile şişeyi kapatınız.
 3. Etkilenen gözünüze veya her iki gözünüze günde 1 kez 1 damla damlatınız. En iyi sonucu almak için akşamları uygulayınız.
 4. İlacınızı her gün aynı saatte uygulamaya özen gösteriniz.
 5. İlacın ambalajı açıldıktan sonra 4 hafta içinde tüketilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Gözlerde, göz kapağında ve kirpiklerde renk değişimi, kızarıklık, gözün yüzeyinde tahriş veya bozukluk, göz kapağında iltihap, gözde ağrı ve ışığa hassasiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Latanoprost
İlaç Marka İsmi: XALATAN Göz Damlası

XALATAN Göz Damlası Kullanma Talimatı


XALATAN Göz Damlası Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort