VORIX 200 mg I.V. İnfüzyon Çözeltisi İçin Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

VORIX 200 mg I.V. İnfüzyon Çözeltisi İçin Toz İçeren Flakon‘un içerisinde bulunan Vorikonazol, sıklıkla mide, bağırsak, ağız, boğaz, yemek borusu, karaciğer, dalak ya da vajinada ortaya çıkan kandida mantarı; normal lökosit düzeyli kan dolaşımında mantar varlığı durumunda ve diğer ilaçlarla tedavide başarısız olunan kemik, deri, yumuşak dokuda ve merkezi sinir sistemi de dahil vücuttaki şiddetli derecedeki mantar hastalığında; Vorikonazol (VORIX ) başkaca mantar çeşidi aspergillusa bağlı genellikle bağışıklığı zayıflamış kişilerde, daha çok akciğer veya parazanal sinüslerde görülen ancak karaciğer, dalak gibi diğer organları da sarabilen hayati tehlikesi yüksek Aspergillus hastalığında mantarları yok edici, gelişimini önleyici (antienfektif) bir maddedir.

 

 

VORIX 200 mg I.V. İnfüzyon Çözeltisi İçin Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. VORIX kullanımı sadece şiddetli derecedeki mantar hastalığı için uygundur.
 2. Nöbet hastalığınız, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da kalp atımı bozukluğunuz, tansiyonunuz düşükse veya organ nakli gerçekleşmişse, midenizde yara var ise, düşük ya da yüksek kalsiyum, potasyum ve magnezyum seviyeleri, gebeliği önleyen ilaç kullanmak, mental bozukluk, alkol veya madde bağımlılığı, kötü huylu tümör durumlarından herhangi birisi ya da bir kaçı var ise VORIX ‘e başlamadan önce bu hususları hekiminizle görüşmelisiniz.
 3. VORIX‘in üzerinizde yararlı etkilerinin olup olmadığının anlaşılması açısından belli aralıklarla hekiminiz kan tetkiklerinizi yaptırmanızı, ayrıca karaciğer ve böbrek işlevlerinizi de muayene ettirmenizi isteyecektir. Hekiminizle olan randevularınızı geciktirmeyiniz.
 4. VORIX kullanmanız görmenizde sorunlar oluşturabilir. Eğer VORIX‘i 28-30 günden fazla süredir kullanıyorsanız, bir göz hekimine kontrollerinizi yaptırınız.
 5. Bu ilacın kullanımıyla deri kanseri gelişme riski çok düşük bir ihtimalde olsa VORIX ile tedavi süresince güneş ışıklarından kesinlikle korunmalısınız. Eğer derinizde güneşe bağlı yanık ve lekelenmeler oluşmaya başladıysa acilen bir cildiye uzmanına  muayene olunuz ve bu ilacı kullandığınız hususunu özellikle belirtiniz.
 6. İlaçtan en iyi faydayı görebilmeniz için VORIX‘i  hekimin dediği gibi muntazam bir şekilde aksatmadan uygulamalısınız.  Hekiminiz önermediği sürece ilaç alımını kesmeyiniz.
 7. Hamileyseniz ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız veya süt verme dönemlerindeyseniz durumunuz hakkında hekime bilgi vermeden bu ilacın uygulanması önerilmemektedir.
 8. VORIX uygulandıktan sonra bilinç kaybı, yüz veya dilde şişlik, solunum yetmezliği, karın ağrısı, üritker geliştiyse acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz.

 

VORIX 200 mg I.V. İnfüzyon Çözeltisi İçin Toz İçeren Flakon’ un Kullanım Şekli :

 1. VORIX reçetede belirtildiği gibi uygulanması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerini göz ardı etmeyiniz. Belirtilen miktardan daha çok ya da bu ilacın kesilmesi gerektiğinde ilacı kullanmayı uzattığınız takdirde başka hastalıklar ortaya çıkabilir ve bu durum sağlığınızı tehdit edici boyutlara varabilir.
 2. VORIX, damara intravenöz infüzyon şeklinde uygulanmaktadır.  Tedavide altı ayı  aşılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Ateş yükselmesi, boğaz ağrısı, baş ağrısı, düşük tansiyon, isilik, hepatit, kanlı idrar, kalp atışlarında düzensizlik, göğüs ağrısı (anjina), istem dışı kasılma, halüsinasyonlar, ajitasyon, bellek bozukluğu gibi VORIX‘in nadiren gözlemlenen yan etkilerinde desteğe ihtiyacınız olabileceği için derhal hekiminizle irtibata geçiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Vorikonazol
İlaç Marka İsmi: VORIX 200 mg I.V. İnfüzyon Çözeltisi İçin Toz İçeren Flakon

VORIX 200 mg I.V. İnfüzyon Çözeltisi İçin Toz İçeren Flakon kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir