TRIANSERIL Kapsül

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Triamteren, Hidroklorotiyazit’ tir. TRIANSERIL  Kapsül, vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun, vücut tarafından emilimini engeller ve potasyum seviyesinin çok fazla düşmemesini sağlar. Çok güçlü bir idrar söktürücü ve ödem giderici bir ilaçtır. Konjestif kalp yetmezliğine bağlı ödem; karaciğer sirozuna bağlı karında şişlik ve ödem, çeşitli ilaçların neden olduğu ödem ve hafif ve orta şiddetteki yüksek tansiyon (hipertansiyon) rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

TRIANSERIL  Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Çok güçlü bir idrar söktürücü ve ödem giderici bir ilaçtır. Konjestif kalp yetmezliğine bağlı ödem; karaciğer sirozuna bağlı karında şişlik ve ödem, çeşitli ilaçların neden olduğu ödem ve hafif ve orta şiddetteki yüksek tansiyon (hipertansiyon) rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz süresince, potasyum takviyeleri ve tuz türevleri kullanmaktan kaçınınız.
 4. Ağır derecede karaciğer işlev bozukluğunuz ve böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya şeker hastalığına bağlı olarak gelişen böbrek hastalığınız ya da potasyum takviyesi alıyorsanız, kan kalsiyum düzeyiniz yüksekse (hiperkalsemi),  Addison hastalığınız varsa (güçsüzlüğe, kilo kaybına ve kandaki hormonlarda eksikliğe neden olan böbreküstü bezlerinin iyi çalışmaması durumu), tedavi olmanıza rağmen kan tahlillerinde  potasyum seviyesinin çok yüksek olması ve çok düşük olması durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 6. Eğer idrar yapamıyorsanız bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 7. Bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını bırakmayınız ve devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. Karaciğer hastalığı, kalp hastalığı, diyabet(şeker hastalığı), gut (damla hastalığı), başka bir tansiyon ilacı kullanımı veya sülfonamid grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarınız  var ise veya yaşlı ve ağır hastaysanız ya da pankreas iltihabınız  veya Addison hastalığınız varsa (güçsüzlüğe, kilo kaybına ve kandaki hormonlarda eksikliğe neden olan böbreküstü bezlerinin iyi çalışmaması durumu)  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. İlacın zararlarının olup olmadığını anlamak için düzenli olarak  kan testleri yaptırmanız gerekmektedir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını da kontrol ettirmelisiniz.
 10. Tedavi sırasında daha sık idrar yapacağınızdan su kaybına uğramamak için bol sıvı tüketmelisiniz.
 11. İlacın etkisi alındıktan 1 saat sonra başlar, 6-8 saat devam eder.
 12. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini artırabilir ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kesinlikle kullanmayınız. Hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

TRIANSERIL  Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç veya tok karnına da alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik, bayılacakmış gibi hissetme, istem dışı kasılmalar (nöbet), kansızlık (anemi), ciltte ve gözlerde sarılık, uyuşukluk, huzursuzluk hissi, halsizlik,  kas ağrısı, ağız kuruluğu, susuzluk, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi:   Triamteren, Hidroklorotiyazit

İlaç Marka İsmi:  TRIANSERIL  Kapsül

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort