TOBREX Oftalmik Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tobramisin‘ dir. TOBREX Oftalmik Solüsyon, gözün enfeksiyon kapmasına sebep olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etkili bir antibiyotiktir. TOBREX, gözün ve göz etrafının yüzeysel bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisinde ve bakteri enfeksiyonu riski bulunan göz hastalıklarında (örneğin gözde görülen iltihabi durumlar, gözün ön bölümünün uzun süreli iltihabı ve kimyasal, ışın ya da ısıya bağlı yanmalardan kaynaklanan göz yaraları veya gözde yabancı cisim bulunması durumlarında) kullanılır.

 

TOBREX Oftalmik Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TOBREX, gözün enfeksiyon kapmasına sebep olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etkili bir antibiyotiktir.
 3. Eğer, ilacı kullanımınız sırasında, göz kapağında kaşıntı, gözünüzde kızarma ve şişme varsa, ilacın kullanımı durdurup, doktorunuza başvurunuz.
 4. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Yan etkilerini engellemek için yavaş yavaş dozu azaltarak bırakınız.
 5. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 6. Eğer birden fazla göz damlası veya merhem kullanmanız gerekiyorsa, iki ilaç uygulaması arasında en az 5 dakikalık bir süre olmalıdır. En son merhem sürülmelidir.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme belirtileri görülmezse doktorunuza başvurunuz.
 8. Göz enfeksiyonu tedavisi süresince  kontakt lens kullanılması önerilmemektedir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. Eğer Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 10. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra dikkat gerektiren aktiviteler  yapabilirsiniz;  araba veya makine kullanabilirsiniz.
 11. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 12. Hamilelik döneminde bu ilaç kullanmamalıdır. Emzirme döneminde de bu ilacı kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOBREX Oftalmik Solüsyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın. Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma ya da batma gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Tobramisin
İlaç Marka İsmi: TOBREX Oftalmik Solüsyon

TOBREX Oftalmik Solüsyon kullanma talimatı


TOBREX Oftalmik Solüsyon kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir