TIMOSOL Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Timolol maleat‘ tır. TIMOSOL Göz Damlası, göz tansiyonu olan hastalara gözün iç kısmındaki yükselmiş basınç için reçete edilen, gözdeki yüksek basıncın sebep olduğu göz rahatsızlıklarının tedavisi ile ilgili bir damladır. Göz merceği ile kornea arasındaki sıvının gözden akımının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında gözdeki basınç yükselir, bu da gözdeki sinirlere, damarlara kalıcı zararlar verir. Gözde sulanma, büyüme, korneada bulanıklık, ışık duyarlılığı, Descemet zarında yırtıklar gözün iç kısmındaki basıncın yükselmesi neticesinde meydana gelir. Eğer, tedavi düzenli olarak takip edilmezse körlüğe varan sonuçlara sebep olabilir.

 

TIMOSOL Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TIMOSOL, göz tansiyonu ilacıdır. Göz içinde oluşan sıvı miktarını azaltıcı özelliğiyle göz içi yüksek basıncını  düşürür.
 3. Geçmişte veya şu an nefes darlığı, amfizem ya da KOAH gibi rahatsızlıklara sahipseniz, kalple ilgili sorunlarınız ya da kalp ritminizde bozukluk var ise tedaviye başlamadan önce hekiminize durumunuz hakkında bilgi veriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Düzenli bir şekilde atlamadan uygulayınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırmalısınız.
 5. Tedaviyi hekiminize danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurursanız  gözünüzdeki basınç kontrol edilemez, göz sinirleri ve damarlarına zarar verebilir.
 6. Gözünüze lens takıyorsanız, ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, lens gözünüzdeyken ilacı uygulamamalısınız. Gözünüzde lens olmadan ilacınızı gözünüze uyguladıktan sonra lensinizi kullanabilmeniz için yaklaşık 20 dakikalık  bir süre yeterlidir.
 7. Bu damlayı kullanırken aynı zamanda göz ile ilgili bir damla daha kullanmanız gerekiyorsa,  iki ilaç kullanımı arasında en az 5-10 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz jeli veya merhem en son sürülmelidir.
 8. İlacın damlatma kısmını başta göz ve eller olmak üzere hiç bir yüzeye temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak sonuçlara sebebiyet verir.
 9. Eğer şiddetli veya kontrol altına alınamayan nefes darlığı ya da KOAH, saman nezlesi, öksürük gibi bir rahatsızlığınız var ise; gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız, göz kuruluğu ya da göz ile ilgili diğer rahatsızlıklar; gözlerinizde uçuk veya şişme var ise ya da göz operasyonu öyküsü, kalp ritminde bozukluk, konjestif kalp yetersizliği, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım ile ilgili sorunlarınız var ise ya da çizgili kas zayıflığı, diyabet veya fazla çalışan tiroid rahatsızlıklarından birine ya da birkaçına sahipseniz tedaviye başlamadan önce hekiminizle görüşünüz.
 10. İlacı damlattığınızda puslu görme gelişebilir. Görmeniz netleşmeden araba veya alet kullanımı gibi dikkat gerektiren işler yapmamalısınız.
 11. Hamileyseniz veya tedavi başladıktan sonra hamile kalırsanız derhal hekime durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Eğer bebek emziriyorsanız, emzirilen bebeğe zarar vermesi olasıdır.

TIMOSOL Göz Damlası’ nın kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe eğiniz, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve gözünüzü kapayınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız.
 3. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlatıcının steril bir yerde korunması gerekir.
 4. İlacınızı her gün aynı saatlerde kullanmaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminize bildiriniz.
 2. Yavaş ya da düzensiz kalp atışları, hırıltılı nefes alma, nefes darlığı, soluk alma güçlüğü, depresif ruh hali, halüsinasyonlar, göğüs sıkışması, ışık duyarlılığı, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma durumlarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Timolol maleat
İlaç Marka İsmi: TIMOSOL Göz Damlası

TIMOSOL Göz Damlası kullanma talimatı


 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir