TIGECID 50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Tigesiklin’dir. TIGECID  50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon, vücuttaki bakterilerle savaşarak , enfeksiyona sebep olan bakterilerin büyümesini durduran glisilsiklin grubuna ait bir antibiyotiktir.  Toplum kökenli bakteriyel pnömoni (hastane ortamı dışında bulaşan akciğer enfeksiyonu); deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (çıban, abse, kıl kökü iltihabı, akne, yara enfeksiyonları gibi);  antibiyotik tedavisinin gerekli görüldüğü sivilcelerin tedavisi ve karın içi enfeksiyonları tedavisinde kullanılır. Diğer antibiyotik ilaçların tedavi edemediği enfeksiyonların tedavisi için ve diğer antibiyotiklere alerjisi olan hastalarda kullanılır.

TIGECID  50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak , enfeksiyona sebep olan bakterilerin büyümesini durduran glisilsiklin grubuna ait bir antibiyotiktir.
 3. Bazı ciddi enfeksiyonlarda, bu ilaç başka antibiyotiklerle birlikte kullanılabilir.
 4. Minosiklin, doksisiklin gibi tetrasiklin grubu antibiyotiklere alerjiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Tigesikline karşı da alerjiniz olabilir.
 5. Tedaviniz sırasında ilacı kullanırken şiddetli karın ağrısı, bulantı ve kusma belirtileri gelişirse, tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz. Bunlar akut pankreas iltihabı belirtileri olabilir.
 6. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 7. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 8. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 9. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 10. Eğer karaciğer rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. Eğer kanın fazla pıhtılaşmasını önlemek için bazı ilaçlar kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 12. İlacı 8 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız. Çocukların dişlerinde kalıcı sararma veya grileşme olabilir.
 13. Bu ilaç 18 yaş altı hastalarda kullanılmamalıdır.
 14. İlacın kullanımı sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 15. Bu ilacın kullanımı, sersemlik ve baş ağrısına sebep olabilir.  Eğer ilacın kullanımı sırasında  bu yan etkiler görülüyorsa araç veya makine kullanmayınız.
 16. Bu ilaç, diyabetik ayak enfeksiyonunu tedavi etmemektedir.
 17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. İleride dişlerde kalıcı renk bozukluğu bebekte görülebilme olasılığı yüksektir. Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

TIGECID  50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç, doktorunuz veya hemşireniz tarafından damar içine yaklaşık bir saatlik serum içinde damla damla verilmek suretiyle uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal, kolay kanama ve çürük oluşumu, hafif duyma kaybı, kulak çınlaması, titreme, halsizlik, nefes almada zorluk, sersemlik, baş dönmesi, baş ağrısı, yüksek ateş, vücutta isilik, kabartı, enjeksiyonun uygulandığı bölgede ağrı, tahriş gibi yan etkilerde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Tigesiklin

İlaç Marka İsmi: TIGECID  50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir