TIENAM 500 mg IV Enjektabl Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi İmipenem Monohidrat, Silastatin Sodyum’dur. TIENAM 500 mg IV Enjektabl Toz İçeren Flakon, duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, bronşit, zatürre, farenjit, bademcik iltihabı gibi); orta kulak iltihabı; deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi); safra yolu enfeksiyonları; kemik ve eklem enfeksiyonları; genital bölgedeki enfeksiyonlar; idrar yolu enfeksiyonlarını (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı);  kalp zarının iltihabı; ameliyat öncesi ve sonrası enfeksiyon oluşmasının önlenmesi; septisemi (kanda enfeksiyon oluşma durumu) rahatsızlığı ile ilgili bir ilaçtır. Bazen diğer antibiyotiklere ilave olarak da kullanılabilir.

TIENAM 500 mg IV Enjektabl Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir.
 3. Antibiyotik ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 5. -Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, beyin hastalığı veya geçmişte kriz veya nöbet geçirdiyseniz  ya da bağırsak problemleriniz varsa, karın boşluğu diyalizi (karın boşluğunun temizlenmesi işlemi) veya kan diyalizi (kanın temizlenmesi işlemi) oluyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız. İlacınızı güvenli bir  şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 7. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken bu ilacın kullanımı, bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde de kullanmayınız, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TIENAM 500 mg IV Enjektabl Toz İçeren Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç toplardamar içine  uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı ve sulu ishal, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, titreme, nöbet, ellerde ve ayaklarda uyuşma, hızlı ve düzensiz kalp atışları, idrara çok az çıkma veya hiç çıkamama, sarılık (deride ve gözlerde sararma belirtileri), deride döküntü ve kaşıntı gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, tıbbi yardım için acilen doktorunuza  başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: İmipenem Monohidrat, Silastatin Sodyum

İlaç Marka İsmi: TIENAM 500 mg IV Enjektabl Toz İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir