THİOSPA Merhem

Endikasyon bilgisi :

İlacın etken maddesi Tiyokolşikosid’dir. THİOSPA Merhem, kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı, kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici bir ilaçtır. Ağrı ile birlikte görülen kas spazmları (kasılmaları) ile ilişkili hastalık belirtilerinin tedavisinde etkilidir. Bir hasar ya da zedelenme sonucu oluşan veya sinir sistemi bozukluklarına bağlı olarak kaslarda görülen ağrı ve irade dışı kas gerginliği durumlarının tedavisinde ve  bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun tutulması gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır.

THİOSPA Merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ağrı ile birlikte görülen kas spazmları (kasılmaları) ile ilişkili hastalık belirtilerinin tedavisinde etkilidir.
 3. Kas veya kasların görev yapamama (kasılamama) durumu varsa, bu ilacı kullanmayınız.
 4. Diğer kas gevşeticiler ile birlikte kullanmayınız.  Sürekli kullandığınız kas gevşetici ilacınız var ise bunu doktorunuza bildiriniz.
 5. Tedaviniz süresince bu ilaçla birlikte, güneş koruyucuları ve losyonları, böcek kovucular ve diğer cilt ürünlerini kullanmayınız.
 6. İlacın kullanımı sırasında ilacı uyguladığınız bölgede tahriş oluşursa, ilacın alımını durdurup, doktorunuza başvurunuz.
 7. Enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerine uygulamayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 8. İlacı uyguladıktan sonra en az 10 dakika kuruması için bekleyiniz. Merhem  kuruduktan sonra giyininiz.
 9. İlacı uyguladıktan sonra en az bir saat banyo veya duş yapmayınız.
 10. Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile sarmayınız ve sıcak su torbası ya da sıcak havlu gibi  sıcağa maruz kalacak şekilde uygulamalar yapmayınız.
 11. İlacın ağzınıza ve gözlerinize temasından kaçınınız. Bu bölgelere teması halinde bol su ile yıkayınız.
 12. 15 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

THİOSPA Merhem’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Tedavi edilecek bölgeye (ağrılı bölge) yeterli miktarda ince bir tabaka halinde sıkınız ve  hafif  hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Günde 2-3 kez uygulanabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tahriş, kızarıklık, kabarma, kaşıntı görüldüğünde ilacın alımını durdurup  hemen doktorunuza durumu bildiriniz.
 3. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tiyokolşikosid

İlaç Marka İsmi: THIOSPA %0.25 30 gr merhem

THİOSPA Merhem İlaç Prospektüsü (kullanma talimatı)


THİOSPA Merhem İlaç Prospektüsü

THİOSPA Merhem kısa ürün bilgisi


THİOSPA Merhem kısa ürün bilgisi

Formülü :
THİOSPA Etken madde: 30 g’lık bir tüp 75 mg Tiyokolşikosid ihtiva eder. Diğer bileşenler :  1 g merhem 125 mg Hidrojenlenmiş lanolin,  1.4 mg Metil parahidroksibenzoat, 0,35 Etil parahidroksibenzoat, 5 mg Sodyum alginat, 20 mg  Sodyum lauril sülfat, ıhlamur esansı ve saf su içerir.
Ambalajın niteliği ve içeriği: İçi vidalı, üst kısmında tüp ağız delgeci bulunan polietilen glikol kapaklı, içi laklı 30 g’lık
alüminyum tüp.
Farmakoterapötik grubu: Santral etkili miyorelaksan
ATC Kodu: M03BX05
Tiyokolşikosid, doğal bir glikozid olan kolşikosidin kükürtle yarı sentetik hale getirilmiş bir türevidir. Tiyokolşikosid farmakolojik olarak miyorelaksan (kas gevşetici) etkilidir. Santral sinir sistemi kaynaklı kasılmaları azaltır veya ortadan kaldırır. Miyorelaksan etkisi viseral kaslarda da görülür.
Kürarizan etkisi yoktur. Santral sinir sistemi aracılığıyla etki yapar ve motor plak paralizisi yapmaz. Birçok çalışma tiyokolşikosidin GABA reseptörlerine antagonist tipte selektif afinitesi ve glisinerjik agonist özellikleri olduğunu kanıtlamıştır. Yardımcı olarak glisinomimetik etkileri sayesinde tiyokolşikosidin etkisi sinir sisteminin değişik
seviyelerinde görülür. Bu da, refleks romatizmal veya travmatik spazmlarda olduğu kadar merkezi kaynaklı spastik kasılmalardaki etkisini de açıklar. Paralizi oluşturmaz ve solunumla ilgili problem görülmez. Ayrıca tiyokolşikosidin kardiyovasküler sisteme etkisi bulunmamaktadır.
—THİOSPA merhemin böbrek/karaciğer yetmezliği olan hastalardaki güvenilirlik ve etkinliği ile ilgili yeterli veri bulunmamaktadır.
—THİOSPA’nın 15 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
—THİOSPA merhemin yaşlı hastalardaki güvenilirlik ve etkinliği ile ilgili yeterli veri yoktur.
Kontrendikasyonlar
İlaca aşırı duyarlığı olanlarda, gevşek-paralizi ve adale hipotonisi gibi durumlarda ve gebelik ve laktasyon döneminde kontrendikedir.
—Topikal uygulama sırasında, özellikle THİOSPA’nın uzun süreli kullanımında aşırı duyarlık gelişebilir. Böyle
bir durumda tedaviye son verilmelidir.
—THİOSPA hekim önerisiyle kullanılmalıdır.
—THİOSPA etil parahidroksibenzoat, metil parahidroksibenzoat, propil parahidroksibenzoat ihtiva eder. Bu maddeler, ürtiker ve bronkospazm ile eşlik eden kontakt dermatit gibi alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.
—THİOSPA , Hidrojene lanolin ihtiva eder.  Bu yüzden lokal deri reaksiyonlarına (örneğin, kontak dermatite) sebebiyet verebilir.
—THİOSPA , setil alkol ihtiva eder. Setil alkol, lokal deri reaksiyonlarına (örneğin, kontak dermatite) sebebiyet verebilir.
—THİOSPA gebelik döneminde kontrendikedir.
—Tiyokolşikosid anne sütüne geçtiği için, emzirme döneminde THİOSPA kullanılmamalıdır.
—Klinik çalışmalar tiyokolşikosidin psikomotor performans üzerine etkisi olmadığında birleşmiştir. Ancak nadir somnolans vakaları bildirilmiştir, araç ve makine kullanırken tedbirli davranılmalıdır.
—THİOSPA merhemin istenmeyen etkileri : Kaşıntı, ürtiker, anjiyonörotik ödem gibi anafilaktik reaksiyonlar, diyare,  gastralji, bulantı, kusma, Somnolans, alerjik deri reaksiyonu.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir