THIOCTACID 600 mg HR 30 Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Thioctic Asid (alfa lipoik asit)‘tir. THIOCTACID 600 mg HR 30 Film Kaplı Tablet, yüksek kan şekerinin vücuttaki  organlara (karaciğer, göz ve damarlara) motor, otonom ve duyusal sinirlere verebileceği zararları azaltmaktadır. THIOCTACID, tip 2 veya tip 1 diyabetli (şeker hastalığı) hastalarda,  kandaki yüksek glikozun (şekerin) sebep olduğu nöropatide (sinir harabiyetinde) görülen el ve ayak parmakları, bacaklar ve kollarda yanma, karıncalanma, uyuşukluk, hissizlik, güçsüzlük, yorgunluk ve ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

 

THIOCTACID 600 mg HR 30 Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. THIOCTACID tabletin etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Diyabetin sebep olduğu nöropatide, vücuttaki bütün sinirlerin korunması için kan şekeri düzeyinin olabildiğince normal düzeylerde tutulması gerekmektedir.
 3. Kan şekeri seviyesinin düştüğüne dair  belirtiler olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek veya içecek bulundurmalısınız.
 4. Eğer kan şekeriniz çok fazla yükselirse, aşırı susuzluk veya  açlık hissedebilirsiniz ya da idrar yapımı normalin üzerine çıkabilir. Eğer kan şekerinizde yükselme belirtileri var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. Diyabetli kişilerin alkollü içecekler kullanması, diyabetin sinirlere verdiği harabiyeti arttırabileceğinden, kesinlikle alkol kullanmamalıdırlar.
 6. THIOCTACID tableti düzenli bir şekilde atlamadan her gün günün aynı saatinde  kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar reçete ettirmelisiniz.  Kullanımı hekime sorulmadan bırakılmamalı, aksi halde hastalığınız daha kötüye gidebilir.
 7. Bu ilacı sütlü mamüllerle beraber aynı zamanda almayınız.  Bu tür besinlerin alımıyla ilaç alımı arasında en az yarım saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 8. THIOCTACID kullanırken idrarınız normalden daha değişik kokabilir. Bunun için endişelenmeyiniz.
 9. THIOCTACID tablet 18 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 10. Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, hekime sormadan kullanılmamalı, hamilelikte sadece hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması mümkündür.

 

THIOCTACID 600 mg HR 30 Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. THIOCTACID tabletin her bir dozu 1 bardak suyla beraber yutulur. Günün ilk yemeğinden yaklaşık 30 dakika önce kullanılmalıdır.
 3. Besinlerle beraber kullanılması ilacın emilmesinde azalmaya neden olabileceğinden, aç karnına kullanmak yararlı etkisini arttırmaktadır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. —Kan şekerinde aşırı düşme, ciltte kırmızı kaşıntılı kabartılar, mide bulanması, kusma, mide ağrısı ve ishal ilacın sık rastlanmayan yan etkileridir. Bu yan etkilerden birisi veya bir kaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen hekiminize haber veriniz.
 2. —THIOCTACID ilacı kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, acilen bir sağlık kuruluşuna müracaata bulununuz.

İlaç Etken Maddesi: Thioctic Asid (alfa lipoik asit)
İlaç Marka İsmi: THIOCTACID 600 mg HR 30 Film Kaplı Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir