Tenoretic Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Atenolol, Klortalidon’dur. Tenoretic Film Tablet, toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını düzenleyen yüksek tansiyon (hipertansiyon) ilacıdır. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür.

Tenoretic Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını düzenleyen yüksek tansiyon (hipertansiyon) ilacıdır. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür.
 3. Eğer, bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla tansiyonunuz yükseldiğinde farkedemiyebilirsiniz. Hayatınızın geri kalan kısmında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
 4. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 5. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 6. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavinize, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 8. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 9. Eğer  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği gibi kalp problemleri, tansiyonun çok düşük olması durumu, astım, bronşit, amfizem, feokromasitoma (böbrek üstü besinin medulla tabakasındaki tümör), dolaşım problemleri,  tiroid düzensizliği, sedef hastalığı, gut (damla hastalığı), lupus gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. Eğer yavaş kalp atışları gibi kalp problemleriniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 11. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir. Uyuklama, baş dönmesi ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 12. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerde bulunacaksanız , dikkatli olmanız gerekmektedir.
 13. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. İlacın hamileyken kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Tenoretic Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve yavaşlama, kalp yetmezliği, nefes darlığı, depresyon, ellerde ve ayaklarda soğukluk hissi, ayak bilekleri ve ayaklarda şişlik, mide bulantısı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi, bayılma gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Atenolol, Klortalidon

İlaç Marka İsmi: Tenoretic Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort