Temetex Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Diflukortolon valerat’tır. Temetex Krem, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir kremdir.  Ayrıca kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi de vardır. Böcek sokmaları; 1. derece yanıklar; güneş yanıkları; dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu oluşan  deri iltihabı (kontakt dermatit); sedef hastalığı; el ve ayak derisi iltihabı (dishidrotik egzama); yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısımlarında görülen fakat nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı cilt hastalığı (unna hastalığı);  sürekli kaşınmaya bağlı egzama (nörodermit); varisler ile ilişkili görülen egzama; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla karakterize deri iltihabı (diskoid egzama); deri, ağız içi ya da cinsel organlarda görülen tepesi yassı, parlak ve mor renkli  kabarcıklardan oluşan döküntülerle belirgin deri hastalığı (liken); anal egzama; çocuk egzaması; meslek egzaması; çoğu zaman astım ve saman nezlesi gibi diğer alerjik rahatsızlıkları olanlarda görülen, yanaklarda bazen gövde ve kollara da yayılan  kırmızımsı renkli deri tahrişi görünümde kendini gösteren Atopik dermatit tedavisinde kullanılır.

Temetex Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan ve mantar ve bakterilerin cilt üzerinde çoğalmalarını engelleyen bir kremdir.  Ayrıca kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi de vardır.
 3. İlacı yüz, göz kenarlarına ya da vücudun kıvrımlı yerleri veya ince cilt bölgelerine uygulamayınız.  İlacı yüzünüze uygulamanız halinde gözünüze temastan kaçınınız.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız. Eğer bir çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Tedavi edilen bölgeyi sarmak, cildin emdiği ilaç miktarını artırabilir.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 6. İlacı gözlerinize ve ağzınıza temastan kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 9. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 10. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmayınız. Çocuklar bu ilacın yan etkilerine karşı daha hassastırlar.
 11. Eğer herhangi bir ilaca karşı alerjiniz veya herhangi bir tür cilt enfeksiyonunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 12. Eğer virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi); ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla belirgin iltihabi bir deri hastalığı, gül hastalığı veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonlarınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Temetex Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla birlikte görülen iltihabi bir deri hastalığı (perioral dermatit) veya kıl köklerinin iltihaplanması  durumlarından  biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Diflukortolon valerat

İlaç Marka İsmi:  Temetex Krem

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir