SUDAFED EKSPEKTORAN Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Guaifenesin (100 mg), Psödoefedrin hidroklorür (30 mg)’dır. SUDAFED EKSPEKTORAN Şurup, balgam söktürücü ve üst solunum yollarında tıkanıklık giderici etkilere sahiptir. Solunum yolundaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltarak verimli bir öksürük oluşturur. Böylece  balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını giderir. Burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. SUDAFED EKSPEKTORAN, balgamlı ve göğüse inmiş öksürükle birlikte görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Burnu açarak burun akıntısını durdurur ve balgamın dışarıya atılmasını sağlayarak hastayı rahatlatır.  Kullanımı 12 yaş ve üstü çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

SUDAFED EKSPEKTORAN Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SUDAFED EKSPEKTORAN, balgamlı ve göğüse inmiş öksürükle birlikte görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarında balgam çıkarıcı, burun açıcı ve burun akıntısını durdurucu etkisiyle hastalık belirtilerini iyileştirir.
 3. •5 ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.
 4. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna (depresyon ilaçları, tansiyon düşürücü ilaçlar) ait herhangi bir ilaç kullandıysanız veya halen kullanıyorsanız ya da koroner arter hastalığı, şiddetli yüksek tansiyon ya da taşikardiniz ( kalbin hızlı atması) varsa ya da daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritm bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum ) ve Torsades de Pointes (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) tanısı konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa; bu ilacı kullanmayınız.
 5. Ciddi karaciğer  veya böbrek hastalığınız varsa ya da ,  kalp atışlarında düzensizlik, kalp- damar hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi, yüksek tansiyon veya göz tansiyonunuz varsa yada 60 yaşın üzerindeyseniz, sigara içiyorsanız, amfizem veya astımınız varsa; doktorunuz ile görüşmeden  kullanmayınız.
 6. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 7. 60 yaşın üzerindeki hastalarda baş dönmesi, tansiyon düşmesi ve sakinleştirici etkisi daha fazladır. Yaşlı hastalarda daha dikkatli kullanılmalıdır.
 8. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

SUDAFED EKSPEKTORAN Şurup Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz günde 3  kez 2 şer ölçektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, baş dönmesi, sinirlilik ve uyku bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Guaifenesin, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: SUDAFED EKSPEKTORAN Şurup

SUDAFED EKSPEKTORAN Şurup kullanma talimatı


SUDAFED Ekspektoran Şurup İlaç Prospektüsü

SUDAFED EKSPEKTORAN Şurup’un kısa ürün bilgisi

SUDAFED EKSPEKTORAN Şurup'un kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir