Siprogut %0.3 Kulak Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Siprofloksasin hidroklorür‘  dür. Siprogut %0.3 Kulak Damlası, dış kulak yolundaki bakterilerle savaşarak, enfeksiyona sebep olan bakterileri öldürücü etkisi olan antibiyotik bir damladır. Dış kulak yolundaki iltihaplanmayı giderir. Siprogut, dış kulak yolunda bakterilere bağlı oluşan iltihaplanma sonucu meydana gelen akıntı, şişme, tıkanıklık, işitme kaybı ve ağrının tedavisinde kullanılır.

 

Siprogut %0.3 Kulak Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Siprogut, dış kulak yolundaki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotik bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile hekiminizin önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 4. Tedaviniz süresince kulağınızı sudan koruyunuz.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde şikayetlerinizde iyileşme belirtileri olmazsa veya daha da kötüye giderse; tıbbi yardım için hekiminize başvurunuz.
 6. Damlalığın ucunu eller ve kulak da dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse kulakta enfeksiyon oluşabilir. Bu durum ciddi hasarlara sebep olabilir.
 7. Eğer aynı zamanda başka bir kulak damlası da kullanmanız gerekiyorsa, diğer damlayı kullanmanız için yaklaşık 15-20 dakika beklemelisiniz.
 8. İlacı kullanırken cildinizde alerji gelişebilir, döküntü veya kaşıntı görüldüğünde ilacın kullanımını kesip, hekiminizi haberdar ediniz.
 9. •12 aylıktan küçük bebeklerde kullanılması sakıncalıdır.
 10. Hamilelik döneminde ve süt veren annelerde kullanılması önerilmemektedir.

 

Siprogut %0.3 Kulak Damlası’ nın Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Damlayı kulağınıza uygulamadan önce, kulak yolunu temizleyip, kulağınız yukarı gelecek şekilde yatınız. Kulağınızı hafifçe geriye doğru çekip kulak yolunun açılmasını sağlayınız. Bu ilaç küçük çocuğa uygulanacaksa kulak yolunu açmak için kulak memesini aşağıya doğru hafifçe çekiniz. Gerekli damlayı kulağınıza damlattıktan sonra en az bir dakika yatar vaziyette bekleyiniz. Kulağınızın  mikrop kapmaması için damlalığın ucunu eller ve kulakta dahil olmak üzere hiç bir yüzeye değdirmeyiniz.
 3. Erişkinler için günlük önerilen doz: günde iki defa dört damla, çocuklar için günde iki defa üç damla olarak kullanılır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle görüşünüz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Siprofloksasin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Siprogut %0.3 Kulak Damlası

Siprogut %0.3 Kulak Damlası kullanma talimatı


Siprogut %0.3 Kulak Damlası kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir