Sennalax Enterik Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sennozit B‘ dir.Sennalax Enterik Tablet, dışkılama zorluğu çekenlerde kullanılan bir müshil ilacıdır. bağırsaktaki katı dışkıyı yumuşatarak bağırsak hareketliliğini hızlandırır.  Sennalax, bağırsaktaki kasların fonksiyon bozukluğu, zayıflığı ve normal geriliminin kaybolması sonucu bağırsak hareketlerinin gevşemesi ile belirgin bağırsak atonisi, yaşlılarda veya yatağa bağımlı hastalarda ya da hamile bayanlarda gelişen kabızlıkta, kullanılan ilaçlara veya basura ya da sinirsel sebeplere bağlı kabızlık varlığında; başkaca rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi gibi tetkiklerde bağırsağın içindeki kitle veya lezyonların rahatça görülebilmesi için bağırsak temizliğinde de kullanılmaktadır. Faydasını görmeniz yaklaşık 6-9 saati bulabilir.  Sürekli kullanımı bağırsaktaki kasların normal kasılmasının tembelleşmesine sebep olabilir, hastalar bu konuda uyarılmalıdır.

Sennalax Enterik Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Daha önce aynı etken maddeli ürünlerden birini kullandığınızda bir hassasiyet geliştiğini gördüyseniz, bu ilacı almanız önerilmez.
 2. Sennalax, halk arasında peklik veya kabızlık olarak da bilinen Konstipasyonda kullanılmaktadır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik gözlemlediyseniz ve bu durum 10-15 gündür devam ediyorsa, bir müshil ilacı kullanmadan önce sebebini öğrenmek için bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olunuz.
 4. Düzenli olarak kullanmanıza rağmen, 2 günlük tedaviden sonra bağırsaklarınızda halen bir boşalma olmadıysa, bu durum ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. ilacın kullanımını kesip, acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. Sennalax, dışkılamanın çok geciktiği ve gerekli olduğu zamanlarda kullanılmalıdır. Aksi halde devamlı kullanmak alışkanlık yapabilir. Müshil bağımlılığa, kronik kabızlığa ve bağırsağın normal fonksiyonunu yitirmesine neden olabilir. Dolayısıyla bu ilacı kullanırken azami 7 günü aşmamalısınız.
 6. Eğer diyabet hastasıysanız veya kalpte bir rahatsızlığınız varsa ya da kan dolaşımı ile ilgili bir problemler yaşıyorsanız; hekiminize sormadan bu ilacı içmemelisiniz.
 7. İlacın alımından sonra makatınızdan kan gelmesi veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen hekiminizle görüşünüz.
 8. Eğer apendiks iltihabı şüphesi ya da bağırsağınızda tıkanma belirtileri veya sebebi belli olmayan makat kanamanız varsa; kesinlikle kullanılmaması tavsiye edilir.
 9. Sennalax, ameliyat sonrasında ve aşırı şekilde elektrolit (su ve tuz kaybı) denge bozuklukluklarında kullanılması sakıncalıdır.
 10. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit veya şüphesi, ishal, iltihaplı bağırsak hastalığı (crohn), ülseratif kolit, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise; bu ilacı kullanmayınız.
 11. Mideniz için asit azaltıcı ilaç kullanıyorsanız, ilacınızı  asit azaltıcı ilaçlardan 2-3 saat sonra veya önce alınız.
 12. Tedaviniz süresince hergün bol miktarda sulu gıdalar ve su içmekte fayda vardır.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekime sormadan kullanılmaması gerekir.

 

Sennalax Enterik Tablet’in kullanım Şekli:

 1. •Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Sennalax, yanlış veya size söylenilenden fazla kullanıldığında hastalığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. İlacınızın her dozunu yeterli miktarda su ile içiniz. Tercihen yemek esnasında veya öğün aralarında içilebilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Sennalax ilacını kullanırken zor nefes alıp verme, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumla karşılaştığınızda acilen hekiminizi haberdar ediniz ve acil desteğe ihtiyacınız olabileceği için hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidiniz.
 2. İlacın kullanılmasına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sennozit B
İlaç Marka İsmi: Sennalax Enterik Tablet

Sennalax Enterik Tablet Kullanma Talimatı


Sennalax Enterik Tablet Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir