RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Domperidon ve Rabeprazol‘ dur. RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltır, mide ve bağırsaklardaki hareketleri hızlandırarak yiyecek ve asitlerin mide dışına daha çabuk çıkışını sağlar. Eroziv reflü özofajit (mide suyunun yemek borusuna kaçması sonucu yemek borusunda iltihaplanma ve ağrı) tedavisinde, gastro-özofajeal reflü hastalığının belirtilerinin ( mide suyunun yemek borusuna kaçması sonucu mide yanması ve kusma gibi hastalık belirtileri) tedavisinde ve gastro-özofajeal reflü hastalığının uzun süreli (idame) tedavisinde kullanılır.

 

RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. RABELIS PLUS, midede üretilen asit miktarını azaltır. Mide asidinin azalması, mide, bağırsak ve yemek borusundaki ülserlerin (peptik ülser) iyileşmesini ve ağrının giderilmesini sağlar.
 3. Ciddi bir mide probleminiz varsa ya da mide veya bağırsak kanaması geçirdiğinizi düşünüyorsanız ya da mide ve bağırsağınızda tıkanma veya hasar olduğunu düşünüyorsanız, bu ilacı kullanmayınız.
 4. Prolaktin salgılayan hipofiz tümörünüz (prolaktinoma) varsa veya  ketokonazol, eritromisin, flukonazol, vorikonazol, klaritromisin, amiodaron ve telitromisin gibi ilaçlar alıyorsanız;  RABELIS PLUS‘ u  kullanmayınız.
 5. Ciddi böbrek veya karaciğer bozukluğunuz varsa ya da Digoksin (kalp tedavisinde kullanılan ilaç) veya ketokonazol (mantar tedavisinde kullanılan ilaç) gibi ilaçlar ya da depresyon veya yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, sizde veya ailenizde meme kanseri hikayesi varsa ya da mide veya yemek borunuzda tümör varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınız hakkında bilgi veriniz, kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 6. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak RABELIS PLUS‘ u doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 7. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 8. Mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte sabahları aç karnına günde 1 kez  alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Enfeksiyonlar, öksürük, yutak iltihabı, nezle, uykuda güçlük, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, vücut ağrısı, sırt ağrısı,  kabızlık ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Rabeprazol sodyum, Domperidon
İlaç Marka İsmi: RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül

RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül Kullanma talimatı


RABELIS PLUS 20 10 mg Kapsül Kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir