Ofkozin Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi   Ofloksasin’dır. Ofkozin Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşan antibiyotik bir ilaçtır. Alt ve üst solunum yolu (sinüzit, bronşit, toplum kökenli zatürre, hastane kaynaklı zatürre gibi) enfeksiyonlarını, kulak-boğaz-burun enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonlarını (böbrek iltihaplanması gibi), üreme-boşaltım sistemi enfeksiyonları; mide ve bağırsaklarla ilgili enfeksiyonlar; karın içi enfeksiyonları; bel soğukluğu; deri ve yumuşak doku (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi) enfeksiyonlarını tedavi için kullanılır.

Ofkozin Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alt ve üst solunum yolu (sinüzit, bronşit, toplum kökenli zatürre, hastane kaynaklı zatürre gibi) enfeksiyonlarını, kulak-boğaz-burun enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonlarını (böbrek iltihaplanması gibi), üreme-boşaltım sistemi enfeksiyonları; mide ve bağırsaklarla ilgili enfeksiyonlar; karın içi enfeksiyonları; bel soğukluğu; deri ve yumuşak doku (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi) enfeksiyonlarını tedavi için kullanılır.
 3. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Bu ilacı kullanırken eklemlerinizin herhangi birinde ani gelişen ağrı, hassasiyet, hareket problemleri ve şişme olursa ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuzdan yardım isteyiniz.
 5. Bu ilaç tendon şişmesi ya da yırtılmasına sebep olabilir. Eğer, 60 yaşın üzerindeyseniz veya  ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç alıyorsanız ya da  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskin meydana gelmesi olasılığı daha fazladır.
 6. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 7. Bu ilacın kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından, solaryumdan, güneş lambalarından uzak durunuz.
 8. Eğer  geçmişte antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyon, böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, siroz, diyabet (şeker hastalığı), eklemlerinizde problemler, kanda potasyum seviyesinin düşük olması, myastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) hastalığı, kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu, epilepsi (sara) durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. Bu ilacın kullanımından 2 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit, sukralfat, didanosin ya da vitamin veya mineral takviyeleri kullanmayınız. Çünkü bu ilaçlar, ilacınızın etkisini azaltabilir.
 10. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 11. Bu ilacı kullanırken ekstradan bol bol su içiniz.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Ofkozin Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı sulu ishal, kolay kanama ve çürük oluşumu, halsizlik, güçsüzlük, soluk ve sararmış cilt, yüksek ateş, koyu renkli idrar, bilinç bulanıklığı, depresyon, düşünce ve davranışlarda anormallik, ciltte isilik ve kabartı gibi cilt döküntüleri, baş dönmesi, hızlı ve çarpıntılı kalp atışları, bayılma, kol ve ayak bileklerinde şişme ve ağrı gibi yan etkilerde ilaç alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Ofloksasin

İlaç Marka İsmi: Ofkozin Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir