Norodol Damla

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Haloperidol‘dur. Norodol Damla, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Halüsinasyonlar (aslında olmayan şeylerin görülmesi, işitilmesi ve hissedilmesi), zihin karışıklığı, paranoya (olağandışı şüphecilik), sanrı (gerçekte olmayan şeylere inanılması);  Gilles de la Tourette sendromu ve kontrol dışı hareketler (tikler); sürekli hıçkırık; aşırı coşku, heyecan, huzursuzluk ve hiperaktivite ile aşırı saldırganlık veya şiddet durumlarının tedavisinde kullanılır.

 

Norodol Damla Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır.
 3. İlacın kullanımı sırasında aşırı su kaybına uğrama ve hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir. Çok sıcak ve çok soğuk gibi aşırı ısı değişimlerine  karsı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı sıcaktan ve su kaybına uğramaktan kaçınınız, bol bol sıvı tüketiniz.
 4. Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu tür ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırmaktır.
 5. Eğer karaciğer ve böbrek yetmezliği, göz tansiyonu hastalığı, parkinson hastalığı, alkol bağımlılığı, ciddi kalp ve damar hastalığı, hipertiroid, idrar yapma zorluğu, solunum yetersizliği ve koma durumlarından herhangi biri var ise; kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da herhangi bir kalp hastalığınız, anjina (göğüs ağrısı), herhangi bir tiroid bozukluğunuz veya herhangi bir nöbet bozukluğunuz, epilepsi ya da aile geçmişinde veya kişisel uzamış QT sendromu  varsa  bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Tedaviye başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  birkaç  haftayı bulabilir. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için nasıl bırakacağınızı doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 8. Hekime danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 9. Tedaviniz sırasında kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Norodol Damla’nın Kullanım Şekli :

 1. NORODOL da dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. NORODOL ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlaçla birlikte verilen damlalık yardımıyla alınız. Tercihen yemeklerle birlikte ya da öğün aralarında alınabilir.
 3. Her endikasyon için doz ayarlaması bireysel olarak yapılmalıdır ve yakın klinik gözetim altında en iyi biçimde belirlenmelidir. Başlangıç dozunun belirlenebilmesi için hastanın yaşı, semptomların şiddeti ve daha önceden diğer nöroleptik ilaçlara verdiği cevap göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
 4. Yaşlılar veya zayıf ya da daha önceden nöroleptik ilaçlara advers reaksiyonlar gösteren hastalarda NORODOL Damlanın daha az miktarda kullanılması gerekebilir. Normal başlangıç dozu yarıya indirilmeli, optimal cevap elde edilinceye kadar kademeli olarak doz ayarlamasına devam edilir. NORODOL damla klinik bakımdan etkili olan en düşük dozda kullanılmalıdır.

Yetişkinler için günlük önerilen;
• Şizofreni, psikoz, mani ve hipomani, mental ya da davranış problemleri, psikomotor ajitasyon, eksitasyon, şiddet ve tehlike içeren dürtüsel davranışlar, organik beyin hasarı
Tedaviye başlama dozu:
Orta derecedeki semptomlar için 1.5-3.0 mg (15-30 damla) günde 2 ya da 3 kere
Şiddetli/ inatçı semptomlar için 3.0-5.0 mg (30-50 damla) günde 2 ya da 3 kere
Aynı başlangıç dozu adolesanlarda ve dirençli şizofrenik durumlarda 30 mg/gün’e kadar çıkarılabilir.
İdame dozu:
Semptomların kontrolünde memnun edici durum elde edilince, doz kademeli olarak genellikle 5 veya 10 mg/gün olacak şekilde en düşük etkili devam dozu elde edilinceye kadar azaltılır. Çok ani doz azaltılmasından kaçınılmalıdır.
• Yaşlılardaki ajitasyonda
Başlangıç dozu : Günde 2 veya 3 kere 1.5-3.0 mg (15-30 damla) İdame dozu: Etkin idame doza ulaşılana dek doz artırılır (1.5-3.0 mg/gün
• Gilles de la Tourette sendromu, şiddetli tikler, durdurulamayan hıçkırıklar
Başlangıç dozu 1.5 mg (15 damla) günde 3 kere; yanıta göre ayarlanır. Gilles de la Tourette sendromunda idame doz günlük 10 mg (100 damla) olabilir.
Çocukların çoğunda günlük idame doz 10 mg  yani 100 damladır.
• Çocuklarda davranış bozukluğu ve şizofreni
Günlük idame dozu 0.025- 0.05 mg/kg’dır. Doz sabah ve akşam verilmek üzere ikiye bölünmeli ve günde en fazla 10 mg yani 100 damla olmalıdır.

Norodol Damla’nın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, huzursuzluk, uykusuzluk hissi, uyumada güçlük, sersemlik hali, kaslarda sertleşme, titreme, hareketlerde yavaşlama, ayakları sürüyerek  dengesiz yürüme, anormal düşünme, görme ya da anormal sesler duyma gibi psikotik ruh hastalığı belirtileri, görmede bulanıklık, hızlı göz hareketleri, ağız kuruluğu, deride döküntü,  mide bulantısı, halsizlik, kabızlık ve idrar yapmada güçlük yaygın görülen yan etkilerdir.  Belirtilen yan etkilerden biri ya da bir kaçı görüldüğünde tıbbi destek için hemen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Haloperidol
İlaç Marka İsmi: NORODOL 2mg/ml oral damla
Ruhsatı: ALİ RAİF İLAÇ SANAYİ A.Ş.
Adres: Yeşilce Mahallesi Doğa Sokak No:4 34418 Kağıthane/İSTANBUL

NORODOL  damla sırasıyla, Sinir Sistemi, Psikoleptikler, Antipsikotikler, Butirofenon türevleri ve haloperidol olarak sınıflandırılmış şekilde, N05AD01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz NORODOL Damla’nın üretimini Ali Raif İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir. NORODOL damla için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, sakıncaları; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

Norodol Damla kullanma talimatı (İlaç Prospektüsü)


Norodol-Damla-İlaç-Prospektüsü

Norodol Damla kısa ürün bilgisi

Norodol Damla kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir