Nibulen Dermal Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Siklopiroksolamin‘ dir. Nibulen Dermal Solüsyon, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Deri üzerindeki mantarlara, mayalara ve küf mantarlarına karşı etki gösterir.  Dermatofitler (cilt hastalıklarına sebep olan mantarlar), mayalar ve küflerin sebep olduğu dermatomikoz (Mantarların deride oluşturduğu yangıyla karakterize hastalık) adı verilen cilt hastalıklarının tedavisi için uygundur.
Ayak mantarı (tinea pedis),
El mantarı (tinea manum),
Tırnak mantarı (tinea unguium),
Saçkıran, saçlı derinin mantar hastalığı (tinea kapitis);
En sık boyun, gövde, kol, ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis);
Genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (tinea versicolor);
Kasık bölgesinde, dış genital organlarda, uylukların iç kısımlarında ve kalçada  ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin kasık mantarı ( tinea kruris ) gibi mantar, maya ve küflerin sebep olduğu cilt hastalıklarında kullanılır.

 

Nibulen Dermal Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nibulen, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 6. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 7. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 8. Eğer ilacı yüzünüze uygulayacaksanız, gözünüze temas ettirmeyiniz.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 10. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız
 11. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 12. Doktorunuz zorunlu olarak kullanılmasına karar vermedikçe, 6 yaşından küçük çocuklarda ve yeni doğmuş bebeklerde kullanılmamalıdır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

 

Nibulen Dermal Solüsyon’ un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi yıkayarak temizleyiniz ve iyice kurulayınız. Solüsyonu, hastalıklı bölge ve çevresine sürünüz ve hafif masaj yaparak emilimini sağlayınız. Kuruması için bir süre bekleyiniz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 3. İyileşme  süresi genelde 2 haftadır. Hastalıklı bölgeye günde 2-3  defa olmak üzere 2 hafta boyunca uygulanmalıdır.
 4. Tam iyileşme sağlanabilmesi ve enfeksiyonun tekrarlamasını önlemek için şikayetlerin kaybolmasından sonraki 1-2 hafta daha tedaviye devam edilmesi önerilir.
 5. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Solüsyonun uygulandığı bölgede geçici kaşıntı ve yanma görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Siklopiroksolamin
İlaç Marka İsmi:  Nibulen Dermal Solüsyon

Nibulen Dermal Solüsyon kullanma talimatı


Nibulen Dermal Solüsyon kullanma talimatı

 

 

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir