Mycobutin Kapsül

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Rifabutin’dir. Mycobutin Kapsül, vücuttaki bakterilerle savaşarak, ağır ve hayati türdeki enfeksiyonlar da dahil olmak üzere bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. AIDS’li hastalarda görülen MAC enfeksiyonu, bağışıklık sistemleri baskılanmış hastalarda MAC enfeksiyonlarına karşı koruma ve akciğer veremi (akciğer tüberkülozu) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Mycobutin Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AIDS’li hastalarda görülen MAC enfeksiyonu, bağışıklık sistemleri baskılanmış hastalarda MAC enfeksiyonlarına karşı koruma ve akciğer veremi (akciğer tüberkülozu) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 4. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 5. Tedaviniz sürecince lens veya takma diş kullanmayınız. İlacın kullanımı vücut sıvılarınızın kırmızı veya kahverengi renk almasına sebep olacağından, lenslerde ve takma dişlerde kalıcı lekelere sebep olabilir.
 6. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 7. Eğer böbrek hastalığınız varsa veya herhangi bir ilaca alerjiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Mycobutin Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Güçsüzlük, halsizlik, kolay kanama ve çürük oluşumu, göz ağrısı, gözlerde kızarıklık, görme kaybı,  ciltte isilik, kabartı, kaşıntı, ciltte veya gözlerde sararma (sarılık) gibi yan etkilerde  tıbbı yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Rifabutin
İlaç Marka İsmi: Mycobutin Kapsül

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir