Musilaks Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Fenolftalein’dir. Musilaks Tablet, kalın bağırsağı fizyolojik uyarıyla harekete geçirerek boşalmasını sağlayan müshil etkili bir ilaçtır. Kabızlık tedavisinde kullanılır.

Musilaks Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kalın bağırsağı fizyolojik uyarıyla harekete geçirerek boşalmasını sağlayan müshil etkili bir ilaçtır. Kabızlık tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 4. İlacın uzun süre kullanımı alışkanlık yapabilir. İlacın uzun süre kullanımı, müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Bunun için doktorunuzun önerdiği süreden daha  fazla kesinlikle kullanmayınız.
 5. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, ishal, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 6. Bu ilacı kullanmadan önce tüm rahatsızlıklarınızı doktorunuza bildirmelisiniz. Özellikle, iltihaplı kalın bağırsak hastalıkları, rektum bölgesinde nedeni bilinmeyen kanama, ileostomi rahatsızlığı ve dışkı sertleşmesi durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. ilacın kullanımı sırasında idrarda ve dışkıda pembe veya kırmızı renk değişikliği görülebilir, endişelenmeyiniz.
 8. Bu ilaç  3 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Musilaks Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes almada zorluk, kalp sıkıntısı, sıvı ve elektrolit eksikliği, ilacın alışkanlık yapma durumu ve bağırsağın normal işlevini kaybetme gibi yan etkiler görüldüğünde ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Fenolftalein

İlaç Marka İsmi: Musilaks Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir