Minoxil Forte Deri Spreyi

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Minoksidil’dir. Minoxil Forte Deri Spreyi, saç  dökülmesinin önlenmesi ve saç büyümesinin uyarılmasında etkili bir ilaçtır. Kellik (Androgenetik Alopesi) tedavisinde kullanılır.

Minoxil Forte Deri Spreyi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Saç  dökülmesinin önlenmesi ve saç büyümesinin uyarılmasında etkili bir ilaçtır. Kellik (Androgenetik Alopesi) tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer kafa derisi üzerinde herhangi bir hasar, tahriş, iltihap, enfeksiyon veya güneş yanığı varsa bu ilacı kullanmayınız. Böyle durumlarda ilaç, cilt tarafından daha çok emilir ve bu durum tehlikeli olabilir. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 4. İlacı kafa derisinden başka hiçbir bölgede kullanmayınız. İlacın diğer bölgelere temas etmesi halinde bol su ile yıkayınız.
 5. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, 1 ay öncesinden bu ilacı kullanmayı bırakmalısınız.
 6. 18 yaşından küçük veya 65 yasından büyükseniz veya gebelik veya emzirme dönemindeyseniz kesinlikle kullanmayınız.
 7. Karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz veya herhangi bir kalp damar hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla görüşünüz. Vücut tarafından emilen bu ilaç kalbinize zarar verebilir.
 8. Tedaviden sonuç almanız 6 ayı bulabilir. Saç çıkması 4 ila 6 ay süresince uygulamadan sonra, maksimum etki 12 ay sonunda görülür. Yeni saçlar genellikle renksiz, cılız ve zor görünür şekildedir. Tedavinin ilerleyen zamanlarında yeni saçlar renk ve kalınlık açısından varolan saçlara benzemeye başlayacaktır.
 9. Eğer tedavi durdurulursa yeni çıkan saçlar, bir kaç ay içerisinde dökülür.
 10. Saçınıza yapılacak boya veya perma gibi kimyasal işlemlerden en az 24 saat önce bu ilacın kullanımını durdurunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Minoxil Forte Deri Spreyi’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulamadan önce saçlarınızı ve kafa derinizi kurutunuz. Saç dökülmenin olduğu bölgeye bir defa püskürtünüz ve parmaklarınızla masaj yaparak yayınız. Bu işlemi 5 kez tekrarlayıp, ardından ellerinizi yıkayınız. İlacı sabah ve gece olmak üzere günde iki kez uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Kaşıntı , kızarıklık, tahriş  veya kabartı görüldüğünde kullanımı durdurup doktorunuza başvurunuz.
 2. Göğüs ağrısı, kalp atışlarında hızlanma veya yavaşlama, özellikle yatar pozisyondayken nefes almada zorluk, hızlı kilo alma, öncesine göre daha az idrara çıkma gibi ciddi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurunuz ve acilen doktorunuza başvurun.

 

İlaç Etken Maddesi:   Minoksidil

İlaç Marka İsmi: Minoxil Forte Deri Spreyi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir