Methotrexat ‘’EBEWE’’ Konsante Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metotreksat’dır. Methotrexat ‘’EBEWE’’ Konsante Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon, vücuttaki kanser hücreleri, kemik iliği hücreleri ve deri hücreleri gibi genelde hızlı çoğalan hücrelerin gelişimini ve yayılmasını engelleyen bir ilaçtır. Bu ilaç,  özellikle hastalık belirtilerinin diğer ilaçlarla tedavi denemesi başarısız olduğunda kullanılır.  Göğüs kanseri, baş ve boyun kanseri, cilt kanseri, akciğer kanseri ya da ağır sedef hastalığı ve iltihaplı eklem romatizması rahatsızlıklarının  tedavisi ile ilgilidir.

 

Methotrexat ‘’EBEWE’’ Konsante Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki kanser hücreleri, kemik iliği hücreleri ve deri hücreleri gibi genelde hızlı çoğalan hücrelerin gelişimini ve yayılmasını engelleyen bir kanser ilacıdır. Bu ilaç,  özellikle hastalık belirtilerinin diğer ilaçlarla tedavi denemesi başarısız olduğunda kullanılır. Göğüs kanseri, baş ve boyun kanseri, cilt kanseri, akciğer kanseri ya da ağır sedef hastalığı ve iltihaplı eklem romatizması rahatsızlıklarının  tedavisi ile ilgilidir.
 3. Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, mide ülseri,akciğer hastalığı, zatürre veya radyasyon tedavisi görüyor olmak ya da  herhangi bir tür enfeksiyon durumlarından birine yada birkaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza muhakkak bilgi veriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için  doz ayarlamaları ve testler yapılacaktır.
 4. Eğer  karaciğer hastalığı, siroz veya alkolizm, bebek emziriyor olmak, kansızlık, kemik iliği bozukluğu rahatsızlıklarından herhangi biri var ise bu ilacı sedef hastalığı ve iltihaplı eklem romatizması tedavisi için kullanmayınız. Ancak hasta bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahip olsa da kanseri tedavi etmek için bu ilacı  kullanabilir.  Yalnızca doktorunuz bu tedavinin size uygun olup olmadığına karar verebilir.
 5. Tedavi süresince böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 6. İlacın size zararlı olup olmadığından emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 7. Bayan iseniz bu ilacı kullanmadan önce gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir. Eğer hasta erkek ise gebeliğe sebep olmamak için  bu ilacın kullanımı süresince  kondom kullanmalı ve ilacın bitiminden sonra ki 90 gün boyunca  da kondom kullanmayı sürdürmelidir.
 8. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız.
 9. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir ve sedef hastalığı daha kötüye gidebilir.
 10. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için ilacı düzenli bir şekilde kullanınız.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı  kullanmayınız.Doğum kusurlarına yol açabilir.

Methotrexat ‘’EBEWE’’ Konsante Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kolay kanama ve çürük oluşumu, idrar yapmada zorluk ya da hiç idrar yapamama,kanlı idrar, siyah, kanlı ve katranımsı dışkı, nefes darlığı, kuru öksürük, ishal, kusma, ağız içinde ve dudaklar üzerinde beyaz leke ya da yaralar, yorgunluk hissi, titreme, mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, kırmızı deri döküntüsü, soluk cilt, sarılık, iştah kaybı,  sarılık, ateş, üşüme, titreme, grip belirtileri, boğaz ağrısı ve kızarma ile birlikte  şiddetli baş ağrısı, gibi rahatsızlıklarda ilacın kullanımını  kesip tıbbi yardım almak için derhal doktorunuzu arayınız.

İlaç Etken Maddesi: Metotreksat

İlaç Marka İsmi: Methotrexat ‘’EBEWE’’ Konsante Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir