Maxidex Steril Oftalmik Pomad

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Deksametazon’ tır. Maxidex Steril Oftalmik Pomad, vücutta iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen  bir ilaçtır. Maxidex, gözü koruyan zarın gözün kornea tabakasının ve gözün ön bölümünün enfeksiyon kökenli olmayan iltihabi ve alerjik rahatsızlıkların ( kızarıklık, şişme ve ağrı) tedavisi ile kimyasal, ışın ya da ısı gibi dış etkenlerin yol açtığı gözün ön bölümünde yanmalara bağlı yara ve gözde yabancı cisim bulunması sonucu oluşan iltihaplanma durumlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca göz ameliyatı sonrası oluşabilecek iltihabın önlenmesinde veya tedavisinde kullanır.

Maxidex Steril Oftalmik Pomad Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Maxidex, gözde enfeksiyon kökenli olmayan iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen bir ilaçtır.
 3. Gözünüzde virüse bağlı olarak oluşan iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa ya da gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa Maxidex‘ i kullanmayınız.
 4. Eğer Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmayınız.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme belirtileri görülmezse doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış bakteri, virüs ya da mantar enfeksiyonu varsa bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 8. Tedavisi süresince  kontakt lens kullanılması önerilmemektedir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. Eğer diğer göz ilaçları ile birlikte kullanmanız gerekiyorsa, iki ilaç uygulaması arasında en az 5 dakikalık bir süre olmalıdır. En son pomad sürülmelidir.
 10. Pomada mikrop bulaşmasını önlemek için, tüpün ağzını gözünüze, göz kapağına, göz çevresine ve diğer yüzeylere değdirmeyiniz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Maxidex Steril Oftalmik Pomad’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin, ileri ve uzağa doğru bakın, pomadı, alt göz kapağınızın içine ince bir tabaka halinde sürünüz. Gözünüzü kapatıp, birkaç dakika gözünüzü tüm yönlere çevirerek ilacın dağılmasını sağlayınız.
 3. Doktorunuzun önerdiği tedavi  süresi dikkate alınmalıdır. MAXIDEX belirtilen süreden daha uzun süre uygulanmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma ya da batma gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksametazon
İlaç Marka İsmi: Maxidex Steril Oftalmik Pomad

Maxidex Steril Oftalmik Pomad kullanma talimatı


Maxidex Steril Oftalmik Pomad kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir