LOSARTIL 50 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Losartan potasyum’dur. LOSARTIL 50 mg Film Tablet, yüksek kan basıncını düşürücü bir ilaçtır. Kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece kan damarları genişler ve kan basıncı düşer. Yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan hastaların kan basıncını düşürmek için kullanılmaktadır. LOSARTIL ayrıca, belirli kalp hastalıkları olan yüksek tansiyon hastalarında felç (inme) riskinin azaltılması; idrarında anormal düzeyde protein bulunan ve tip 2 diyabeti  (şekeri olan) olan ve aynı zamanda yüksek tansiyon hastası olan kişilerde  böbrekleri korumak ve  ileride meydana gelebilecek böbrek hasarının yavaşlatılması için kullanılır.

LOSARTIL 50 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. LOSARTIL Film Tablet , yetişkinlerde yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan hastaların kan basıncını düşürmek için kullanılmaktadır.
 3. Tedaviniz sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 4. Eğer ciddi karaciğer hastalığınız varsa veya şeker hastası (Tip II diyabet) iseniz ya da böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ve Aliskiren (kan basıncını düşüren bir ilaç) kullanıyorsanız,  LOSARTIL Film Tablet ‘i  kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer, böbrek veya kalp ile ilgili problemleriniz varsa ya da kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önce felç geçirdiyseniz, diyalize giriyorsanız ya da yakın zamanda size böbrek nakli yapıldıysa, Hiperaldosteronizm (böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması sonucu oluşan hastalık) hastalığınız varsa, kan basıncınız düşükse, kusuyorsanız, yakın zamanda fazla miktarda kustuysanız veya ishalseniz; LOSARTIL Film Tablet‘i  kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız tüm ilaçları  söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması, 3 ila 6 haftayı bulabilir. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Eğer 3 hafta sonrasında belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuzla görüşünüz.
 7. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, LOSARTIL Film Tablet ‘in kullanımına devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. LOSARTIL Film Tablet ‘in kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 9. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 10. Eğer tedaviniz sırasında, sürekli kusma, ishal veya aşırı terleme varsa acilen doktorunuza başvurunuz İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta aşırı su kaybı yaratabileceğinden bu durum düşük tansiyona ve elektrolit dengesizliğe sebep olabilir.
 11. Tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol  kan basıncınızın daha da düşmesine, başınızın dönmesine sebep olabilir.
 12. Kullanımı nadiren de olsa baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız LOSARTIL Film Tablet ‘i kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır.

LOSARTIL 50 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Genel kullanım dozu günde 1 tablettir.
 4. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sersemlik, güçsüzlük, yorgunluk, kan basıncında düşme, kan şekerinin düşmesi, anemi (kansızlık), böbrek işlevlerinde azalma, kalp yetmezliği olan hastalarda kanda üre, serum kreatinin ve serum potasyum düzeyinde artış yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Losartan potasyum
İlaç Marka İsmi: LOSARTIL 50 mg Film Tablet

LOSARTIL 50 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


LOSARTIL 50 mg Film Tablet Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir