LOPERMID 2 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Loperamid ‘dir. LOPERMID 2 mg Tablet, sindirim hızını yavaşlatarak, ince bağırsakların, yiyeceklerden besin ve sıvıları daha uzun sürede emmesini sağlar. LOPERMID, 12 yaş  üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde kısa süre içinde gelişen (akut) ishalin tedavisinde; 9 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde 5 güne kadar süren ve akut şiddetlenme atakları gösteren uzun süren (kronik) ishalin tedavisinde ve 18 yaş üzeri yetişkinlerde irritabl bağırsak sendromuna bağlı kronik ishal tedavisinde kullanılmaktadır.

LOPERMID 2 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. LOPERMID, sindirim hızını yavaşlatarak, ince bağırsakların yiyeceklerden besin ve sıvıları daha uzun sürede emmesini sağlar. Kısa süre içinde gelişen (akut) ishal ve iltihabi bağırsak hastalıklarından kaynaklanan kronik ishal tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. LOPERMID, 9 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. 9-12 yaş arası çocuklarda doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 4. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya antibiyotik kullanıyorsanız, mukuslu dışkı durumu ya da karaciğer rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması 48 saati bulabilir. En iyi sonucu alabilmek için ilacınızı düzenli kullanınız.
 6. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 10 günlük tedaviden sonra belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 7. İshalin sebep olduğu vücuttaki su kaybını engellemek için tedavi süresince normalden daha fazla su tüketiniz.
 8. İlacın kullanımı yorgunluk, sersemlik ve uyuşukluğa sebebiyet verebileceğinden makine veya araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

LOPERMID 2 mg Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. Ani gelişen (akut) ishal tedavisinde;
  12 yaşından büyük çocuklar, yetişkinler ve yaşlılarda, tedaviye 2 tablet (4 mg) ile başlanır ve her sulu dışkılamadan sonra 1 tablet (2 mg) daha verilir. Günlük doz 8 tablet (16 mg)’i geçmemelidir. Günlük ortalama doz 3-4 tablettir. Genellikle ilk 48 saat içinde iyileşme belirtileri görülür.
  9-12 yaş arası çocuklarda; En fazla 5 gün kullanılmak üzere, ishal kontrol altına alınana kadar günde 4 defa 1 tablet (2 mg) alınmalıdır.
 4. Yetişkin ve yaşlılarda uzun süren ishal tedavisinde:  Yetişkinlerde hastalığın şiddetine göre tedaviye bölünmüş dozlar halinde günde 2 veya 4 tablet ile başlanmalıdır. Günlük doz maksimum 8 tablet (16 mg)’e kadar çıkarılabilir.
 5. Yetişkin ve yaşlılarda irritabl bağırsak sendromuna bağlı ishal tedavisinde;  2 tablet (4 mg) ile tedaviye başlanmalıdır. Hastalığın şiddetine göre günde 2 veya 4 tablet, bölünmüş dozlar halinde alınabilir. Gerekirse maksimum günlük doz 8 tablet (16 mg)’e kadar çıkarılabilir

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Şişkinlik, bulantı ve kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Loperamid
İlaç Marka İsmi:  LOPERMID 2 mg Tablet

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir