Lomotil Likit

Endikasyon Bilgisi :

Etken Maddesi Difenoksilat hidroklorür,  Atropin sülfat olan LOMOTIL Oral Çözelti, bağırsak kaslarının hareketlerini yavaşlatıcı etkisiyle bağırsak içeriğinin vücutta kalma süresini uzatır. Akut ve kronik ishali önlemek ve durdurmak için kullanılmaktadır. LOMOTIL Likit, ayrıca kolostomili veya ileostomili hastalarda (bağırsak içeriğinin karın duvarından boşalmasını sağlamak için ameliyat ile karın duvarında bir delik açılarak kalın-ince bağırsağın bir kısmının bu delikten çıkarılması) dışkının sıvı içeriğini azaltmak ve dışkılama sıklığını azaltmak için kullanılır.

LOMOTİL 2,5 mg +0,025 mg/5 ml Oral Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. LOMOTIL oral çözelti, akut ve kronik ishali önlemek ve durdurmak için kullanılmaktadır. Ayrıca kolostomili veya ileostomili hastalarda dışkının sıvı içeriğini azaltmak ve dışkılama sıklığını azaltmak için kullanılır.
 3. LOMOTIL oral çözeltiyi 4 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 4. Eğer bu ilacı bir çocuğa veriyorsanız, ilacın dozuna çok dikkat etmelisiniz. Çocuklarda doz aşımı solunum problemlerine ve beyinde kalıcı hasarlara yol açabilir.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması 48 saati bulabilir. En iyi sonucu alabilmek için ilacınızı düzenli kullanınız.
 6. LOMOTIL oral çözeltiyi düzenli kullanmanıza rağmen 10 günlük tedaviden sonra belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 7. İshalin sebep olduğu vücuttaki su kaybını engellemek için tedavi süresince normalden daha fazla su tüketiniz.
 8. Eğer uzun süreli antibiyotik kullanımına bağlı kanlı sulu ishaliniz varsa veya bağırsak tıkanıklığı, mide çıkışında daralma-tıkanıklık, akut ülseratif kolit, sarılık, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, prostat büyümesi ya da kas güçsüzlüğü hastalığınız varsa; LOMOTIL oral çözeltiyi hekiminize danışmadan kullanmayınız.
 9. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere  sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde LOMOTIL‘i hekiminize sormadan kullanmayınız.

LOMOTİL 2,5 mg +0,025 mg/5 ml Oral Çözelti’nin kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz  bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Sıvı formda hazırlanan bu ilacı, ölçekli kaşık ile alınız.
 3. Erişkinlerde; başlangıç dozu günde 4 kez (6 saatte bir) alınan 2 kaşıktır.
  Çocuklarda:
  4-8 yaş : günde 3 defa 1 kaşık (5cc)
  9-12 yaş : günde 4 defa 1 kaşık (5cc)
  13-16 yaş : günde 3 defa 2 kaşık (10cc)

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Solunum düzensizliği, karın ağrısı veya şişkinlik, ellerde ve ayaklarda hissizlik, depresif ruh hali gibi ciddi yan etkilerde ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Difenoksilat hidroklorür+Atropin sülfat
İlaç Marka İsmi: LOMOTİL 2,5 mg +0,025 mg-5 ml Oral Çözelti

LOMOTİL 2,5 mg +0,025 mg-5 ml Oral Çözelti kullanma talimatı


LOMOTİL 2,5 mg +0,025 mg-5 ml Oral Çözelti kullanma talimatı

LOMOTİL 2,5 mg +0,025 mg-5 ml Oral Çözelti kısa ürün bilgisi


LOMOTİL 2,5 mg +0,025 mg-5 ml Oral Çözelti kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir