Lipidra Film Tablet

Endikasyon bilgisi :

İlacın etken maddesi Atorvastatin kalsiyum’dur. Lipidra, vücuttaki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,  kolesterol düşürücü bir ilaçtır.

Lipidra Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa Lipidra ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, düşük tiroid veya herhangi bir kas hastalığınız veya kan hastalığınız var ise almadan önce hekiminizi bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlaması gerekebilir.
 3. Lipidra kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen hekiminize haber vermelisiniz.
 4. Lipidra kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol ilaçla birlikte alındığında trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 5. Lipidra’nın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için  sık sık kan tahlili yaptırınız. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 6. İlacın kullanımı sırasında hekiminizle görüşmeden greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Greyfurt ve greyfurt suyu bu ilaçla etkileşime girebilir ve olası tehlikeli vakalara yol açabilir.
 7. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmalısınız.  Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete başlamanız öngörülür.
 8. Hamilelik döneminde iseniz ya da hamile olmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacı kullanırken hamile kalırsanız derhal hekime durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

 

Lipidra Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz Lipidra ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu suyla beraber 1 kere alınız. Tercihen yemek esnasında veya öğün aralarında kullanabilirsiniz.  Lipidra ilacı, her gün aynı saatte kullanmaya itina gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Lipidra aldıktan sonra, karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminize acilen haber veriniz.
 2. Ateşle birlikte halsizlik veya grip belirtileri, koyu renkli idrar, kas ağrısı , halsizlik, güçsüzlük. Bu yan etkilerde Lipidra kullanmayı durdurup acilen hekimle irtibat kurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Atorvastatin kalsiyum
İlaç Marka İsmi: Lipidra Film Tablet

Lipidra formları: Lipidra 10 mg Film Tablet, Lipidra 20 mg Film Tablet, Lipidra 40 mg Film Tablet, Lipidra 80 mg Film Tablet.

Lipidra Film Tablet prospektüsü kullanma talimatı

Lipidra Film Tablet prospektüsü kullanma talimatı

Lipidra Film Tablet kısa ürün bilgisi

Lipidra Film Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir