Lipanthyl 160 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Fenofibrat’tır. Lipanthyl 160 mg Film Tablet, kandaki yüksek kolesterol ve yüksek trigliserid seviyesini düşüren bir ilaçtır. Kolesterolün düşmesi, damar sertleşmesinin engellenmesine yardımcı olur. Yüksek kolesterol ve yüksek trigliserid (kandaki yağ) seviyesini düşürmek için kullanılır.

 

Lipanthyl 160 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kandaki yüksek kolesterol ve yüksek trigliserid seviyesini düşüren bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ya da  safra kesesi problemleri,  düşük tiroid  veya  şeker hastalığınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 5. Eğer karaciğerde hepatit veya siroz, böbrek hastalığı ya da  safra kesesi hastalığınız  var ise bu ilacı kullanmayınız.
 6. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 7. İlacı kullanırken, ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için  sık sık kan tahlili yaptırınız. Ayrıca safra kesesi ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 8. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 9. Hamilelik  ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Lipanthyl 160 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak  dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, gaz, ishal ve  kandaki karaciğer enzim düzeylerinde artış yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Fenofibrat
İlaç Marka İsmi: Lipanthyl 160 mg Film Tablet
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında Lipanthyl sırasıyla; Kalp damar sistemi ilaçları, Lipid modifiye edici ajanlar, Fibratlar, Fenofibrat olarak sınıflandırılmış şekilde ve  C10AB05 ATC koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz Lipanthyl 160 mg Film Tablet’in üretimini yapan Recipharm Fontaine, Rue des Prés Potets 21121 Fontaine-les-Dijon FRANSA’dır. Ruhsatı Abbott Laboratuarları İth. İhr. ve Tic. Ltd. Şti’ne aittir.
— Lipanthyl 160 mg Film Tablet endikasyonu, ne ilacı; ilacın uygulanımından önce bilinmesi gereken konular; emzirme evresinde, hamile olanlarda kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları; kullanımı ile ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler; öneriler, uygulama biçimi, doz bilgileri ile ilgili hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde Abbott Laboratuarları Ltd. Şti’nin daha kapsamlı açıklamalarına erişilebilir.

Lipanthyl 160 mg Film Tablet’e ait kullanma talimatı (İlaç Prospektüsü)

Lipanthyl 160 mg Film Tablet'e ait kullanma talimatı (İlaç Prospektüsü)

Lipanthyl 160 mg Film Tablet’in kısa ürün bilgisi-pdf belgesi

Lipanthyl 160 mg Film Tablet'in kısa ürün bilgisi-pdf belgesi

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir