FUNGAN 150 mg 1 Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

Flukonazol adlı etken maddeyi içinde bulunduran FUNGAN 150 mg 1 Kapsül, mantarların büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Mayalar ve mantarların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi için uygundur. FUNGAN, mukozal ve genital pamukçuk, kadın dış üreme organları ve vajinanın mantar enfeksiyonu (Vajinal Kandidiyazis) ve erkeklerde kandidiyal balanit tedavisinde; ağız-boğaz, yemek borusu, akciğer,  idrar kanalları, kan dolaşımı gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan mantarların sebep olduğu enfeksiyonlar ile deri enfeksiyonlarının (saçkıran, tırnak, ayak ve el mantarı vb.) tedavisinde; AIDS li ya da  kemik iliği nakli geçiren veya kanser tedavisi gören hastalarda  mantar enfeksiyonlarının tedavisi ve nüksünün önlenmesinde;  ayrıca FUNGAN, Cryptococcus’dan kaynaklanan bir enfeksiyonun  (AİDS hastalarında) nüksünün önlenmesinde ve bağışıklık sistemi normal çalışmayan hastaların bir mantar enfeksiyonu kapmasının önlenmesinde kullanılır.

 

FUNGAN 150 mg 1 Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise; kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer böbrek veya karaciğer hastalığınız var ise ya da herhangi bir kalp ritim bozukluğu, kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu durumlarından herhangi bir  ya da bir kaçı var ise;  kullanmadan önce hekiminiz bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 3. Eğer mide rahatsızlığı için sisaprid ya da alerji tedavisi için astemizol veya terfenadin kullanıyor iseniz;  kalp ritim bozukluğu ilacı olan kinidin etken maddeli bir ilaç alıyorsanız veya şizofreni hastalığı için pimozid kullanıyor iseniz; bu ilaçlardan herhangi biriyle FUNGAN kullanmayınız.
 4. FUNGAN ‘a başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Hekiminizin reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 5. FUNGAN , düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine veya araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 6. Hamileyseniz veya ilacın kullanımı sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuza durumu söylemelisiniz. Hamileyken FUNGAN  kullanımı, doğmamış bebeğe zarar verebilir.
 7. FUNGAN, emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

FUNGAN 150 mg 1 Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. FUNGAN alımı yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber alınız. FUNGAN yemek sonrası  veya öğün aralarında alınabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. FUNGAN kullanırken, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. FUNGAN yan etki: Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, gaz, baş ağrısı ve deride döküntü yaygın yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Flukonazol

İlaç Marka İsmi: FUNGAN 150 mg 1 Kapsül
FUNGAN, sırasıyla; Antienfektifler, Sistemik Antimikotikler, Triazol türevleri ve flukonazol şeklinde sınıflandırılmış olup, J02AC01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz FUNGAN 150  mg, İ.E. ULAGAY İLAÇ SANAYİ  firmasının ürünüdür.

FUNGAN 150 mg 1 Kapsül’ün kısa ürün bilgisi


FUNGAN 150 mg 1 Kapsül'ün kısa ürün bilgisi

FUNGAN 150 mg 1 Kapsül’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

FUNGAN 150 mg 1 Kapsül'e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir