ERDOSTIN 300 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Erdostein‘ dir. ERDOSTİN 300 mg Kapsül, bronşlar ve akciğerlerle (bronkopulmoner)  ilgili  hastalıklarda ve soğuk algınlığına, üşütmeye bağlı solunum yollarının iltihaplanması durumlarında solunum yollarındaki balgamı  eritici ve atılımını kolaylaştırıcı (mukolitik) etki gösterir. Balgam eritici özelliğiyle solunum yollarını kaplayan yoğun şekildeki balgamı sulandırarak kıvamını azaltıp, verimli bir öksürük oluşturur ve kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlar. Göğüs tıkanıklıklarını azaltır. ERDOSTİN, yoğun kıvamlı balgam oluşumunun  eşlik ettiği farenjit (yutak iltihabı), larenjit (gırtlak iltihabı), trakeit (soluk borusu iltihabı), bronşit ve akciğer iltihabı gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları ve özellikle  kronik bronşit ve kronik  obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) solunum yollarında ve akciğerlerde biriken koyu ve yapışkan olduğu için hasta tarafından çıkarılamayan veya zorlukla çıkarılabilen yoğun kıvamlı mukusun (balgamın) daha kolay çıkarılması ve balgam oluşumunun önlenmesi için kullanılmaktadır.

 

ERDOSTİN 300 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ERDOSTİN, bronşlar ve akciğerlerle (bronkopulmoner)  ilgili  hastalıklarda ve soğuk algınlığına, üşütmeye bağlı solunum yollarının iltihaplanması durumlarında, balgam oluşumunu azaltır. Oluşan balgamı  sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasını sağlar.
 3. Tedaviniz sırasında bol bol sıvı tüketiniz.  Bol sıvı alımı ilacın balgam söktürücü etkisini arttırmaktadır.
 4. Öksürük kesici ilaçlarla birlikte kullanmayınız. Öksürük kesici ilaçlar öksürük refleksinin azalmasına sebep olacağından, balgamın öksürükle dışarıya atılmasını engeller.
 5. Tedaviniz sırasında Erdostein veya  içeriğindeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerji oluşması  durumunda ilacın kullanımını kesip, acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek bozukluğunuz  ya da peptik ülseriniz varsa ; bu ilacı kullanmayınız.
 7. Orta şiddette karaciğer yetmezliğiniz varsa; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 8. Çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 9. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.
 10. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. Anneye ve doğmamış bebeğe herhangi bir zararlı etkisinin olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız  kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 11. Emzirme döneminde iseniz, tedaviye başlamadan önce, doktorunuza emzirmekte olduğunuzu söyleyiniz. Anne sütüne geçip geçmediği tam olarak bilinmemektedir. Emziren anneler ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalıdır.

 

ERDOSTİN 300 mg Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. Yetişkinlerde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa 1 er  kapsül şeklinde 7-10 gün boyunca kullanılması önerilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. ERDOSTİN kullanımınız sırasında karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde  şişlik gibi ilaca karşı alerjiyi işaret eden bir durumda tedaviyi kesip, acilen hekiminize haber veriniz ve bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 2. 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilecek (yaygın) yan etkisi : ERDOSTİN kapsül  kullanımına bağlı olarak mide ekşimesi görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Erdostein
İlaç Marka İsmi: ERDOSTİN 300 mg Kapsül
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Mukolitikler- R05CB15

ERDOSTİN 300 mg  Kapsül kullanma talimatı, prospektüsü


ERDOSTİN 300 mg Kapsül kullanma talimatı

ERDOSTİN 300 mg Kapsül’ün  kısa ürün bilgisi

ERDOSTİN 300 mg Kapsül'ün kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir