Endoxan İnfüzyon İçin Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Siklofosfamid’dir. Endoxan İnfüzyon İçin Toz İçeren Flakon., vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemini de baskılayan bir ilaçtır. Bağışıklık sistemi vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını sağlar.  Bağışıklık sistemi karaciğer veya böbrek gibi nakil organları reddedebilir veya onlarla da savaşabilir. Bağışıklık sisteminin yeni organlara istilacı gibi davranmasının sebebi budur. Kan kanseri (lösemi); küçük hücreli akciğer kanseri; Ewing tümörü ( Çoğu zaman 20 yaş öncesi ortaya çıkan ve sıklıkla kol ve bacak kemiklerini tutan kötü huylu tümör.); organ nakillerinden sonra vücudun bu organları reddetmesini engellemek; yumurtalık kanseri, testis kanseri, meme kanseri;  iltihaplı eklem romatizması; vücuttaki kan damarlarının duvarlarının iltihaplanması; sedef hastalığı ve eklem iltihabının birarada görüldüğü durumlar; çizgili kas zayıflığı (miyastenia gravis); iltihabi bir bağ dokusu hastalığı; skleroderma (Cilt altındaki bağ dokunun şişme ve kalınlaşmasının neden olduğu cilt kalınlaşması.); glomerülonefrit ( Bir hastalığa bağlı olarak gelişen böbrek glomerüllerinin iltihaplanması ile karakterize böbrek hastalığı.);  otoimmün hemolitik anemi (Hastanın kendi vücudunun oluşturduğu antikorların, kendi kırmızı kan hücrelerini parçalanması sonucu oluşan kansızlık ) tedavisinde kullanılır.

Endoxan İnfüzyon İçin Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemini de baskılayan bir ilaçtır.
 3. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.
 4. İlacın kullanımı sırasında veya tedavi sonrasında bir başka kanserin oluştuğu gözlenmiştir.Doktorunuz ile bu ilacın kullanımından doğacak riskler  ve yararları hakkında ayrıntılı bir şekilde görüşmelisiniz.
 5. Eğer ameliyat olma gibi bir durumunuz var ise cerrahınıza, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı  tam olarak ne kadar süre kullandığınızı bildirmelisiniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Tedavi süresince böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 7. Sidik torbasının (mesanenin) iltihaplanması, şiddetli kemik iliği fonksiyon yetmezliği, idrar akışının engellenmesi, herhangi bir enfeksiyon (bakteri, mantar, parazit veya virüs enfeksiyonu gibi) varlığı durumlarında bu ilacı kullanmayınız.
 8. Daha önce başka kemoterapi ilaçları ile tedavi görmüş olmak; böbrek üstü bezlerinin aldırılmış olması; ameliyat ihtiyacının olması; iyileşmeyen yaralar; kalp hastalığı öyküsü; karaciğer hastalığı; böbrek hastalığı: herhangi bir enfeksiyon veya yakın zamanda yapılan bir aşı; kanda düşük seviyede akyuvar veya trombosit (kan tahlili ile tespit edilmiş); kemik iliği problemleri; yakın zamanda x-ışını terapisi görmüş olmak gibi durumlardan herhangi biri ya da bir kaçı var ise bu ilacı kullanmadan  önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 9. İdrar torbasında tahrişi engellemek için tedavi sırasında ve tedavi sonrasındaki 48 saat içerisinde bol bol sıvı tüketmelisiniz. Genellikle günde 7 ila 12 büyük bardak sıvı tüketiniz. 2-3 saatte bir idrara çıkarak idrar torbasının boşaltılmasını sağlayınız.
 10. Eğer hamileyseniz ya da ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Eğer bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar  verebilir.

 

Endoxan İnfüzyon İçin Toz İçeren Flakon’nun Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Beklenmedik  kanama ve çürük oluşumu, idrar yapmada zorluk, sarılık, ateş , boğaz ağrısı, titreme, kemik iliği fonksiyonlarında azalma (kan tahlilleri tespitlerinde görülen) gibi rahatsızlıklarda tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Siklofosfamid

İlaç Marka İsmi: Endoxan İnfüzyon İçin Toz İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir