ENDOL 25 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  İndometazin‘dir. ENDOL 25 mg Kapsül, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir ilaçtır. ENDOL, kireçlenme (osteartrit), romatoid artrit ve ankilozan spondilitin sebep olduğu ağrılar,  bel ağrısı, sırt ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, kalça eklemi hastalığı, akut gut artriti ağrıları,  ortopedik ameliyat sonrası şişlik ve ağrı ya da  kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma, incinme ve ezilmelerde görülen şişlik ve ağrılar ile bayanlarda adet dönemi (Dismenore) ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.
Akut Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

 

ENDOL 25 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri veya  mide-bağırsak kanaması, şiddetli karaciğer  veya böbrek yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği durumlarından birine sahipseniz ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; kullanmayınız.;
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi veya felç, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı  gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Büyük ameliyatların hemen sonrasında veya her türlü ameliyat öncesinde kullanılmamalıdır.
 6. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. By-pas ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 8. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha yüksek olduğundan, dikkatli kullanılmalıdır.
 10. Tedaviniz sırasında doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 11. Çocuklarda kullanılmaz.
 12. Alkol ile birlikte almayınız, mide hasarı riski artabilir.
 13. Kullanımı nadiren de olsa baş ağrısına, baş dönmesine, sersemlik ve görme bozukluğuna sebep olabilir. Bu belirtiler oluşursa, makine veya araç kullanmayınız.
 14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

 

ENDOL 25 mg Kapsül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu midede yaratabileceği tahrişi azaltmak amacı ile tok karnına  yada süt ile birlikte alınız.
 3. Yetişkin dozu, günde 50 ile 200 mg arasındadır.
 4. Ağrılı adet dönemlerinde dozaj: Günde 75 mg’a kadar, krampların veya kanamanın başlangıcıyla başlanır
  ve semptomlar sürdüğü sürece devam edilir.
 5. Akut gut artritinde dozaj: Bütün semptomlar ve belirtiler dinene kadar bölünmüş dozlar halinde günde 150 mg ila 200 mg dır.
 6. Akut ve kronik romatoid artrit ve kronik romatoid artrit’in akut döneminde, osteoartrit ve ankiloze spondilit’te başlangıç dozu günde 2-3 defa 1 kapsüldür. İlacın tesiri yetersiz görüldüğünde günlük doz her 7 günde 1 kapsül arttırılarak, günde 8 kapsüle kadar çıkarılabilir.
  Akut gutta başlangıç dozu günde 2-3 defa 1-2 kapsüldür. Bu doz gereğinde giderek arttırılarak günde 8 kapsüle kadar verilir. Tedaviye semptomlar kayboluncaya kadar devam edilmelidir.
 7. Kronik gutta ürik asit itrahını temin eden bir ilaçla kombine olarak günde 2 defa 1 kapsül
  verilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, hazımsızlık  iştahsızlık, sinirlilik, kabızlık ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: İndometazin
İlaç Marka İsmi:  Endol 25 mg Kapsül

Endol 25 mg Kapsül (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

ENDOL 25 mg kapsül
Ağızdan alınır.
Etkin madde: Her bir tablet 25 mg Indometazin (mikronize) içermektedir.
Yardımcı madde(ler): Kapsül içeriği: Laktoz monohidrat, nişasta, koloidal silikon dioksit, sodyum lauril sülfat, magnezyum stearat Jelatin kapsül: İndigo karmin FD&C Blue 2 (E132), titanium dioxide (E171), jelatin
1.ENDOL nedir ve ne için kullanılır?
2.ENDOL ’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3.ENDOL nasıl kullanılır?
4.Olası yan etkiler nelerdir?
5.ENDOL’un saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1.ENDOL nedir ve ne için kullanılır?
ENDOL etkin madde olarak indometazin içerir. Bu, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaç  veya NSAID olarak bilinen ilaç grubuna aittir. Etkisini, vücudun ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilen iltihabı üretme yetisini azaltarak gösterir.
Aşağıdaki sorunlardan birini yaşadığınız için doktorunuz size ENDOL vermiştir:
•Romatoid artrit (genel olarak eklem hastalığı)
•Osteoartrit (eklem hastalığı)
•Ankilozan spondilit (genellikle sırtı etkileyen artirt türü)
•Ortopedik ameliyat sonrası ağrı, iltihap ve şişme
•Kas ve iskelet rahatsızlıkları
•Regl ağrısı
•Sırtın alt kısmında ağrı
•Kalça eklemi hastalığı
Bunlara ek olarak, ENDOL akut gut artriti için reçetelenebilir.
2-ENDOL’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
ENDOL’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;
•İndometazine veya bu ilacın bileşenlerinden herhangi birisine aşırı duyarlılığınız (alerji) varsa (örneğin solunum güçlüğü, kurdeşen görünümlü deri döküntüsü veya burun akıntısı yaşadıysanız) veya aspirine ya da diğer steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlara aşırı duyarlılığınız varsa.
•Peptik ülseriniz (midenizde veya on iki parmak barsağınızda ) veya midenizde kanama varsa ya da iki peptik ülser, mide kanaması veya perforasyon (delinme) geçirdiyseniz.
•Kaşınma, kurdeşen, hırıltı veya yüzde, dudaklarda, dilde ve/veya boğazda şişme ya da yutma veya nefes almadan güçlüğün eşlik ettiği, burunda polip sorunu yaşıyorsanız.
•Hamileyseniz veya emzirme dönemindeyseniz.
•Koroner arter by-pass greft cerrahisinde, ameliyat sonrası ağrı tedavisinde
•Şiddetli karaciğer yetmezliği
•Şiddetli böbrek yetmezliği
•Ciddi kalp yetmezliği
•Mide kanaması, beyin kanaması ve diğer kanama bozuklukları
•Daha önce NSAİİ’lerle ilişkili mide kanaması ve delinmesi öyküsünde
ENDOL’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Aşağıdakilerden herhangi biri sizde mevcutsa, kapsülleri almadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
•Epileptikseniz (sara hastalığınız varsa),
•Parkinson hastalığınız varsa,
•Psikiyatrik probleminiz varsa,
•Kalp rahatsızlığınız, yüksek tansiyonunuz veya el, yüz veya bacaklarda şişmeye (sıvı tutulmasına) yatkınlığınız varsa,
•Kalp-damar sisteminizle ilgili rahatsızlığınız veya risk faktörü (kan yağlarında yükseklik, şeker hastalığı, sigara kullanımı) var ise
•Daha önce inme geçirmişseniz.
•Daha önce mide-barsak kanalında kanama, yara oluşumu (ülserleşme) veya delinme (perforasyon) geçirdiyseniz
•Daha önce mide barsak kanalı ile ilgili yan etki yaşadıysanız ve ileri yaşta bir hastaysanız karın bölgesindeki alışılmadık belirtileri hissetmeniz durumunda (bu durumda doktorunuza danışınız)
•Yaşlı hastalarda bu tür ağrı, ateş ve iltihap giderici ilaçların kullanımından sonra özellikleçmide ve barsakta belirli koşullar altında hayatı tehdit edebilen kanama ve delinme daha sık görülmektedir, bu nedenle yaşlı hastaların tedavilerinde tıbbi takibe özel önem verilmesi gerekmektedir.
•Mide-barsak sisteminizde kanama, ülser veya delinme riskiniz yüksek ise veya düşük dozda aspirin ya da bu riskleri artıracak başka bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa doktorunuz size bazı koruyucu ilaçlar (misoprostol veya proton pompa inhibitörleri gibi) reçete edebilir.
•İltihabi bağırsak hastalığınız (ülseratif kolit veya Crohn hastalığı) varsa veya daha önce geçirmişseniz.
•Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa
•Eğer kan sulandırıcı ilaç (anti-koagülan) alıyorsanızveya kan pıhtılaşması ile ilgili sorununuz varsa 65 yaşın üzerindeyseniz veya vücudunuzu zayıf düşüren bir rahatsızlığınız varsa
•Büyük ameliyatların hemen sonrasında ve her türlü ameliyat öncesinde
•Astım atakları, özellikle dudaklarda, göz kapaklarında ve genital bölgede deri altı doku ödemi (Quincke ödemi), ürtiker şeklinde görülebilen alerjik reaksiyon geliştirme riski yüksek olabileceği için saman nezlesi, nazal polip (burun boşluğunda iyi huylu ve çoğunlukla birden çok sayıda olan doku büyümeleri) veya kronik tıkayıcı solunum rahatsızlığı olan hastalarda
• Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin oluşumundaki kalıtsal bir metabolizma bozukluğu olan porfiri varsa risk/yarar oranı değerlendirmesinden sonra kullanılmalıdır,
•Sebebi bilinmeyen ve bağışıklık sistemin bozuk çalışması sonucu cilt, eklem ve çeşitli organların bağ dokusunda ortaya çıkan sistemik lupus eritrematozus ve /veya karma bağ dokusu hastalıklarınız varsa risk/yarar oranı değerlendirmesinden sonra kullanılmalıdır.
•Görme bozukluğu gelişirse göz muayenesi yaptırınız.
Kan testi yaptırırsanız, doktorunuzun ENDOL kullandığınızı bildiğinden emin olun.
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
ENDOL’un yiyecek ve içecek ile kullanılması
Yemekle veya yemekten sonra alınız.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız ENDOL hamile kalmanızı zorlaştırabilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamile kalmakta sorun yaşıyorsanız doktorunuzubilgilendirmelisiniz. Gebeliğin son üç ayında ENDOL kullanmayınız.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız
Emziren annelerde ENDOL’un kullanılması önerilmez. İndometazin anne sütüne geçer.
Araç ve makine kullanımı
ENDOL; bazı kişilerde baş ağrılarına, baş dönmesine, sersemliğe ve görme bozukluklarına neden olabilir. Bunları yaşarsanız, dikkat gerektiren faaliyetlerde bulunmaktan kaçının.
ENDOL ’un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli  bilgiler
Nadir kalıtımsal galaktoz- intoleransı, Lapp laktoz yetmezliği ya da glikoz galaktoz malabsorpsiyon problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.
Bu tıbbi ürün her dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder; bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmemektedir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz:
•Aspirin veya benzer ilaçlar
•Diflunisal dahil diğer steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar
•Kanı incelten antikoagülanlar (Varfarin gibi)
•Probenesid adı verilen gut ilacı
•Kanser, ağır cilt hastalığı ve römatoid artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç olan metotreksat
•Yeni bir organ veya kemik iliği naklini vücudun reddetmesini önlemek ve ciddi cilthastalığını ve römatoid artriti tedavi eden bir ilaç olan siklosporin
•Mental rahatsızlıkların tedavisi için lityum
•Diüretikler (yüksek tansiyon hastalığında kullanılan idrar miktarını arttıran ilaçlar)
•Konjestif kalp yetmezliği ve belirli kalp ritmi değişikliklerinin tedavisinde kullanılanilaçlar olan, digoksin gibi kardiyak glikozitler
•Yüksek tansiyonun tedavisinde kullanılan antihipertansif ilaçlar (alfa adrenerjik blokör ajanlar, ACE inhibitörleri, beta- adrenerjik blokör ajanlar, diüretikler, hidralazin veya losartan (anjiyotensin II reseptör antagonisti) gibi).
•Genellikle reçetesiz satılan soğuk algınlığı giderici preparatlarda mevcutfenilpropanolamin adı verilen nazal dekonjestan
•Anti-inflamatuar ve replasman tedavileri de içeren kortikosteroid ilaçlar (kortizon benzeriilaçlar)
•Hamileliğin sonlandırılması için acil durumda kullanılan mifepriston
•Kinolon antibiyotikleri (siprofloksasin, ofloksasin gibi ilaçlar)
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bu konu hakkında bilgi veriniz.
ENDOL nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
ENDOL’u daima doktorunuzun söylediği şekilde kullanın. Emin olmadığınız durumlarda, doktorunuza veya eczacınıza danışın.
Yemekle veya yemekten sonra alınız. Kullanacağınız miktar, durumunuza göre değişecektir. Olağan yetişkin dozu, günde 50 ile 200 mg arasındadır. Olağan yetişkin dozunun günde bir veya iki kapsüldür.
Uygulama yolu ve metodu:
ENDOL kapsül ağızdan kullanım içindir, bir bardak su ile birlikte yutulmalıdır. Yemekle veya yemekten sonra alınız.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:Çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez.
Yaşlılarda kullanımı:
ENDOL, advers reaksiyonlara daha meyilli daha yaşlı hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
Özel kullanım durumları:
Böbrek/Karaciğer yetmezliği:
Böbrek ya da karaciğer yetmezliği olan hastalar için yeterli veri bulunmamaktadır.
Eğer ENDOL ’un etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla ENDOL kullandıysanız:
ENDOL ’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
ENDOL’u kullanmayı unutursanız
Kapsülü almayı unutursanız, hatırlar hatırlamaz alın. Bir sonraki dozun zamanı yaklaşmışsa, bir sonraki dozla normal olarak devam edin. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız
ENDOL ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
Doktorunuz devam etmenizi söylediği sürece ENDOL’u almaya devam etmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyesi dışında kullanmayı bırakmanız tehlikeli olabilir.
4.Olası yan etkileri nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi ENDOL ’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Bu kullanma talimatındaki yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır.
Çok yaygın :10 hastanın en az 1 ‘inde görülebilir
Yaygın :10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan :100 hastanın birinden az, fakat 1,000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek :1,000 hastanın birinden az görülebilir.
Çok seyrek :10,000 hastanın birinden az görülebilir
Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor
Aşağıdakilerden biri olursa, ENDOL’u kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne bax vurunuz:
•Nefes darlığı, göğüste ağrı, ayak bileklerinde şişme meydana gelmesi veya bu önceden varise daha da şiddetlenmesi
•Ciddi veya sürekli mide ağrısı veya siyah dışkı
•Deri ve gözlerin sararması (sarılık: karaciğerinizde sorun olduğunun belirtisidir)
•Deride yara ve kabarcıklar da dahil olmak üzere alerjik reaksiyonlar
•Ateş, özellikle el ve ayaklarda ya da ağız bölgesinde çıban ve iltihap (Stevens-Johnsons hastalığı)
•Varisella (suçiçeği) hastalığı geçiriyorsanız deride ciddi enfeksiyonlar
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin ENDOL’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bilinen yan etkiler:
Yaygın: Her 100 kişiden 1 ila 10’unda görülen yan etkiler
•Mide bulantısı, iştah azalması, kusma, mide ağrısı, karın ağrısı, kabızlık ve ishal,
•Mide borusu, mide, ince ya da kalın barsağın delinmesi ve kanaması dahil ülserler gelişebilir.
Seyrek: 10.000  kişiden 1 ila 10’unda görülen yan etkiler
•Damar iltihabı,
•Ağız boğaz ve yutağın ani şişmesi, şok benzeri durumu andıran kan basıncında ani düşüş, ani alerjik reaksiyon
•Sersemleme, endişe, bayılma, nöbetler, koma, el ve ayaklarda uyuşukluk, kas güçsüzlüğü, istemsiz kas hareketleri, uykusuzluk, halüsinasyonlar ve yabancılık hissi karıncalanma hissi, disartri, epilepsinin kötüleşmesi ve Parkinsonizm. •Bulanık görme, çift görme ve göz ağrısı
•Sağırlık
•Ödem, artmış kan basıncı, kalp atım hızının artması, göğüs ağrısı, kalp ritm bozukluğu, çarpıntı, düşük kan basıncı, kalp yetmezliği, kan üre artışı ve idrarda kan bulunması
•Ani solunum yetmezliği, astım ve akciğer ödemi
•Mide iltihabı, gastrit, gaz, kalın bağırsakta kanama veya delinme, ülser oluşumu
•Hepatit ve sarılık
•Kaşıntı, ürtiker, kızarıklık, deri döküntüsü ve ışığa duyarlılık, deri iltihabı, Stevens-Jonhson sendromu, Eritem multiforme, Toksik Epidermal Nekroliz, saç kaybı,
•idrarda protein bulunması, böbrekte süzülüm yapan nefronların deforme olması, nefronlar arası doku iltihabı ve böbrek yetmezliği
•Vajinal kanama, kandaşeker miktarının yüksel olması, idrarda şeker bulunması, kanda bulunan potasyum iyonlarının yüksek miktarda olması, ateş basması ve terleme, burun kanaması, meme büyümeleri (kadınlarda ve erkeklerde), kalın bağırsak iltihabı
Çok seyrek: 10.000 kişide 1’den daha seyrek görülen yan etkiler
•Kanda lökosit miktarının azalması, derideki kılcal damar kanamaları veya kanın damarlardan çıkarak deriye girmesi, cilt içindeki kanamalar, kansızlık, kanda akyuvarsayısının azalması, kemik-kemik iliği azalması, kılcal damarlarda pıhtılaşma sonucu oluşan hastalık ve trombosit sayısının azalması
•Tenesmus (bağırsak ve mesanenin acilen boşaltılması gereksinimi) ve anüste rahatsızlık hissi (Süpozituarlarda)
Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemeyen yan etkiler
•Baş ağrıları, baş dönmesi, denge bozukluğu, depresyon, vertigo ve yorgunluk (halsizlik ve kayıtsızlık da dâhil olmak üzere).
•Kulak çınlaması, duyma problemleri
•Ülseratif kolit ve bölgesel ileum (bağırsağın bir bölgesi) iltihabı.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “ilaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0800 3140008 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamışolacaksınız. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangibir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5.ENDOL’un saklanması
ENDOL’u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 30 oC’nin altında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra ENDOL’u kullanmayınız.
Ruhsat Sahibi :Deva Holding A.Ş.
Adresi : Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad.
No: 1  34303 Küçükçekmece/İSTANBUL
Tel: 0212 692 92 92
Fax: 0212 697 00 24
İmal yeri : Deva Holding A.Ş.
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi,
Karaağaç Mah. Atatürk Cad. No:32 Kapaklı/TEKİRDAĞ

Endol 25 mg Kapsül kısa ürün bilgisi


Endol 25 mg Kapsül kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir