Enbrel Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Etanersept ’ dır. Enbrel Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz, vücutta bağışıklık sisteminin ürettiği ve iltihaba yol açan belirli bir proteinin faaliyetini engeller.Dolayısıyla bazı hastalıklarla ilişkili iltihabı azaltmaya yardımcı olur. İltihaplı eklem romatizması, orta şiddette ya da şiddetli sedef hastalığı ile  sedef hastalığı ve eklem iltihabının bir arada görüldüğü bir hastalık olan psöriyatik artrit, tendon ve onu saran kılıfın iltihabı, bilhassa erkeklerde görülen omurlar arası ya da omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolması (ankilozan spondilit)  ile belirginleşen romatizmal hastalıklar ve eklem iltihabı, 4-17 yaş arasındaki çocuklarda görülen eklem iltihabı hastalığı tedavisinde kullanılır.

Enbrel Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta bağışıklık sisteminin ürettiği ve iltihaba yol açan belirli bir proteinin faaliyetini engeller. Dolayısıyla bazı hastalıklarla ilişkili iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 3. Konjestif kalp yetmezliği; astım veya diğer solunum rahatsızlıkları; hepatit B hastalığı geçirmiş olmak; lateks kauçuğa alerji; yakın zamanda BCG ile aşılanmış olmak; epilepsi (sara) veya diğer nöbet bozuklukları; herhangi bir cilt enfeksiyonu veya açık yara; herhangi bir aşı olmayı planlamak; omurilik iltihabı veya sinir sistemi hastalığı; zayıf bir bağışıklık sistemi; diyabet (şeker hastalığı) durumlarından herhangi birisi var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik  testlere ihtiyaç duyulabilir.
 4. Eğer tüberküloz (verem) geçirdiyseniz ya da hane halkından birinde  tüberküloz (verem) varsa, veya yakın zamanda tüberkülozun yaygın olduğu bir yere seyahat ettiyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz.
 5. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, virüs enfeksiyonu, parazit , bakteri gibi  kısa süre içerisinde gelişen bir enfeksiyonunuz varsa  bu ilacı kullanmayınız.
 6. Bu ilacı kullanan çocukların, bu ilacı kullanmaya başlamadan önce çocukluk aşılarının tamamlanmış olması gerekmektedir.
 7. İlacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ayrıca son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.
 8. İlacın kullanımı belirli  kanser türlerinin (lenf kanseri gibi) gelişme riskini arttırabilir.Bu risk çocuklarda ve genç yetişkinlerde daha fazladır. Kişisel risklerinizi doktorunuzla görüşmelisiniz.
 9. İlacın enjekte edildiği yerde ağrı, kızarıklık ya da şişlik meydana gelirse ve bu durum 5 günden fazla sürerse durumu doktorunuza bildiriniz.
 10. Bu ilaç vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eden kan hücrelerini azalttığından sık sık kan tahlilleri yaptırmanız gerekecektir. eğer ilacın kullanımı sırasında sürekli ateş ve  boğaz ağrısı, ciltte çürük oluşumu, kanama, ciltte soluklu gibi kanla ilişkili hastalık varlığına işaret eden belirtiler görülürse derhal doktorunuza başvurunuz.
 11. Eğer ameliyat olma gibi bir durumunuz var ise cerrahınıza, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı  tam olarak ne kadar süre kullandığınızı bildirmelisiniz.
 12. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınınız. Eğer bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acilen doktorunuza başvurunuz.
 13. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Yakın zamanda aşı olmuş kişilerden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü yakınlaşma virüsün size geçmesine sebep olabilir.
 14. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Enbrel Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç deri altına enjeksiyon şeklinde verilir. Enjeksiyon doktorunuz ya da hemşire tarafından uygulanmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı, sarılık, iştah kaybı, az yenildiğinde bile tam doygunluk hissi, üst mide bölgesinde omuzlara doğru yayılan ağrı, ateş, gece  terlemesi, yorgunluk hissi, kilo kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı gibi yan etkilerden herhangi biri ya da birkaçı  görülürse ilacın alımını durdurup acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Etanersept

İlaç Marka İsmi: Enbrel Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Toz

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir