Ebixa Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İçinde Memantin hidroklorür adlı etken maddeyi ihtiva eden EBIXA 10 mg Film Tablet, orta ve ileri derece Alzheimer hastalarında zihinsel kapasiteyi arttırmak ve bu hastalığa bağlı algılama, dikkat, yargılama, hayal, yeni şeyleri hatırlama, muhakeme, karar verme, kişisel bakım, dil becerisi veya çevresel iletişimle ilgili rahatsızlık belirtilerinin ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılmaktadır. Memantin, beyin bölgesinde fazla salgılanması nedeniyle beyin hücrelerinde ölüme yol açan glutamat denilen kimyasal taşıyıcıyı engelleyen NMDA reseptör antagonistlerinden biridir. Beyinde glutamat iletimindeki düzensizlik Alzheimer hastalarında bellek kapasitesinde ve öğrenmede azalmaya sebebiyet verir. Memantin, bu hastalıkta görülen bilişsel, işlevsel ve davranış bozukluklarında yararı olan bir maddedir.

 

EBIXA 10 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. EBIXA tablet, beyinde alzheimer rahatsızlığı belirtilerini arttıran kimyasalların etkisini azaltan bir ilaçtır.
 2. Eğer konjestif kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi öyküsü veya kontrol edilmemiş yüksek tansiyon, epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıkları,  karaciğer ve böbrek rahatsızlığı, idrar kesesi ve böbrek enfeksiyonunuz varsa;  bu ilaçla tedaviye başlamadan önce ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için kullandığınız ilaçlar ve hali hazırda var olan rahatsızlıklarınız hakkında hekiminizle görüşünüz.
 3. İlaçtan en iyi sonucu almak için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun için EBIXA tablet tamamen bitmeden tekrar reçetenize yazdırınız.
 4. İlaç alımına,  hastanın düzenli olarak ilaç alımını takip edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalı ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanımı sürdürülmelidir.
 5. Bu ilacın vücudunuzda zararlı etkilere yol açmadığından ve hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmek için hekiminizin tedavi sürecinizi düzenli olarak takip etmesi gerekecektir. Hekiminiz ile planlanmış randevularınıza zamanında gidiniz.
 6. EBIXA tablet, düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya alet kullanmak gibi aktivitelerde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 8. İlacın etken maddesine karşı bir hassasiyetiniz varsa bu ilacı kullanmanız öngörülmez.

 

EBIXA 10 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Yaşlı ve erişkinlere günlük tavsiye edilen normal doz:  günde 20 mg dır.
 2. İlacın yan etkilerine maruz kalmamak için günlük doz miktarları en düşük dozdan başlanıp kademeli olarak  yükseltilerek kullanılır: 1.hafta 5 mg ; 2.hafta 10 mg; 3.hafta 15 mg; 4.hafta ve sonrası 20 mg lık dozlarla uygulanmanın sürdürülmesi tavsiye edilir.
 3. İlacınızın her dozunu 1 bardak dolusu suyla beraber içiniz. Yemek esnasında, yemekten sonra veya öğün aralarında da kullanılabilir.
 4. EBIXA tablet hekim tarafından nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve tavsiye dışı uygulamalar hastalığın gidişatını olumsuz şekilde etkiler, dolayısıyla sağlığınıza zararı olur.

 

EBIXA 10 mg Film Tablet Yan Etkileri

 1. EBIXA ilacı kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, deride kaşıntı, döküntü gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, hiç vakit kaybetmeden hekiminizle irtibata geçiniz.
 2. Baş dönmesi, sakarlık sonucu düşme, baş dönmesi, uyku bozukluğu, iştah kaybı, öksürük, kusma, kabızlık, ishal ilacın görülebilecek hafif yan etkileridir.
 3. İstem dışı kasılmalar (nöbet), bilinç bulanıklığı yan etki olarak görüldüğünde ilacın alımını keserek acilen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Memantin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: EBIXA 10 mg Film Tablet

EBİXA 10 mg için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (Endikeleri, EBİXA ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, EBİXA dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; EBİXA kullanım şekli; EBİXA yan etkisi, istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi  Memantin ve EBİXA 10 mg ile ilgili bilinmesi gereken hususları kapsar.)

EBIXA 10 mg Film Tablet kullanma talimatı ( İlaç Prospektüsü)


EBIXA 10 mg Film Tablet kullanma talimatı ( İlaç Prospektüsü)

EBIXA 10 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi

EBIXA 10 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi

EBİXA da dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz EBİXA’yı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. EBİXA’yı size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. EBİXA ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir