Duobak Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Sultamisilin ‘dir.  Duobak Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden penisilin grubu bir antibiyotiktir. Sinüzit, orta kulak iltihabı,bademcik iltihabı, bronşit, faranjit,  zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları, böbrek iltihabı ve  idrar kesesi iltihabı gibi idrar yolu enfeksiyonları , karın içinde oluşan enfeksiyonlar, bel soğukluğu, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları ve ameliyat sonrasında oluşabilecek enfeksiyonların tedavisi ile ilgilidir.

 

Duobak Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden penisilin grubu bir antibiyotiktir. Sinüzit, orta kulak iltihabı,bademcik iltihabı, bronşit, faranjit,  zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları, böbrek iltihabı ve  idrar kesesi iltihabı gibi idrar yolu enfeksiyonları , karın içinde oluşan enfeksiyonlar, bel soğukluğu, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları ve ameliyat sonrasında oluşabilecek enfeksiyonların tedavisi ile ilgilidir.
 3. Penisilin grubu ilaçlara alerjiniz var ise bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer Mononükleoz, karaciğer veya böbrek hastalığı,  kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, antibiyotik kullanımı ile ilgili  ishal,  ve  geçirmiş olduğunuz herhangi bir  alerji gibi rahatsızlıklarınız var ise  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 5. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. ilacın kullanımı sırasında istenmeyen gebelikleri önlemek için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi (kondom, prezervatif, diyafram, spermisid, vb.) kullanmalısınız.
 6. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme olabilir.
 7. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Duobak Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Şişeyi iyice çalkalayınız. Daha sonra şişenin üzerindeki işaretli bölgeye kadar kaynatılmış soğutulmuş  suyu doldurunuz. İlacın kapağını kapatıp tozun çözünmesi için tekrar  iyice  çalkalayınız. İlacınız kullanıma hazırdır. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için doz ölçüm kabıyla almalısınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sulu ve kanlı ishal, ateş, üşüme, vücut ağrısı,  grip belirtileri, sinirlilik haliyle birlikte baş ağrısı, ciltte kırmızı döküntü, deride soyulma gibi rahatsızlıklardan herhangi biri ile karşılaşırsanız,derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Sultamisilin

İlaç Marka İsmi: Duobak Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir