Duact Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Akrivastin (8 mg) ve Psödoefedrin hidroklorür (60 mg) ‘dür.  Duact Kapsül, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar.  Duact , soğuk algınlığı, grip, nezle ve alerjik nezleye bağlı gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı gibi belirtilerin azaltılmasında ve burun tıkanıklığının  giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

 

 Duact Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Duact, soğuk algınlığı, grip, nezle ve alerjik nezleye bağlı burun tıkanıklığının  giderilmesi için kullanılır.
 3. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Kullanmadan önce, kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 4. Eğer ciddi böbrek hastalığınız veya yüksek tansiyon, kalp çarpıntınız varsa ya da damar sertliğine bağlı kalp damarlarınızda daralma varsa veya  furazolidon (antibakteriyel ilaç) kullanıyorsanız; bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer böbrek yetmezliğiniz veya kalp ritim bozukluğunuz, kalp hastalığınız varsa ya da tiroid fonksiyon bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi, idrar yapma problemleri, yüksek tansiyon veya göz tansiyonunuz varsa ya da 65 yaşın üzerinde iseniz;  kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 6. İlacın kullanımı sersemlik yapabilir, alkol veya sakinleştirici ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 7. •12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 8. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Duact Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız. Aç veya tok karnına alabilirsiniz.
 3. 12 yaş ve üstü çocuklarda ve yetişkinlerde günlük olağan doz: Günde bir kez bir kapsül veya lüzum halinde 3 kez 1 er kapsüldür.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, bulantı, kusma. baş dönmesi, sinirlilik, insomnia (uykusuzluk) dahil olmak üzere uyku bozuklukları yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: AkrivastinPsödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Duact 30 Kapsül

DUACT 8 mg/60 mg kapsül kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)


DUACT 8 mg-60 mg kapsül kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

DUACT 8 mg/60 mg kapsül kısa ürün bilgisi

DUACT 8 mg-60 mg kapsül kısa ürün bilgisi

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir