Doxorubicin Fresenius Kabı İ.V. Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Adriamisin (Doksorubisin)’dir. Doxorubicin Fresenius Kabı İ.V. Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon, kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Farklı türdeki birçok kanser rahatsızlığı tedavisinde kullanılır.

 

Doxorubicin Fresenius Kabı İ.V. Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Farklı türdeki birçok kanser rahatsızlığı tedavisinde kullanılır.
 3. Kanserin cinsine göre doktorunuz sizin için uygun olan miktarı ve kullanım sıklığını belirleyecektir. Tüm detayları doktorunuzla birebir görüşmelisiniz.
 4. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.
 5. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatarak kişiyi enfeksiyonlara karşı daha hassas hale getirebilir. Tedavi sırasında grip, soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklı kişilerle temastan kaçınılmalıdır.
 6. Karaciğer hastalığı, börek hastalığı, kalp hastalığı ya da kalp  ile ilgili radyasyon terapisi almış olmak ve zayıf  kemik iliği fonksiyon durumlarından herhangi biri veya bir kaçı var ise bu ilacın kullanımı tehlikeli sonuçlar doğuracağından doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 7. Çocuklarda bu ilacın kullanımı kalp problemleri riskini arttırır. Ayrıca çocukların yumurtalık gelişimi ve büyümeleri de etkilenebilir.
 8. İlacın cilde temasından kaçınınız. Eğer cildinize temas ettiyse derhal o bölgesi sıcak ve sabunlu su ile yıkayınız.
 9. Tedavi sırasında ilacın yararlarını ve yan etkilerini takip etmek  amacı ile doktorunuz düzenli olarak planlanmış kan tahlilleri ve testler isteyecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.
 10. Eğer tedavi gören kişi bakıma muhtaçsa, hastaya bakan kişi hastanın idrar ve vücut sıvılarına temas etmemelidir. Lastik eldiven giymeleri önerilir.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde  bu ilacı kullanmayınız.

Doxorubicin Fresenius Kabı İ.V. Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.

 

  İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciddi mide bulantısı, kusma ishal, iştah kaybı, ateş, üşüme, titreme, boğaz ağrısı, ağızda, boğazda ve bağırsaklarda enfeksiyon ve yara oluşumu, eklemlerde ağrı ve sertlik,  uygulanan yerde reaksiyon oluşumu,  nöbetler, hissizlik, belirli bölgelerde yanma ve hareket zorluğu, karın bölgesinde ağrı, ciltte ve gözlerde sararma, kalp atışlarında düzensizlik, aşırı yorgunluk hali, kolay çürük oluşumu veya kanama, siyah, kanlı katranımsı dışkı  durumlardan herhangi biri ya da bir kaçı görülürse acilen doktorunuzu arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Adriamisin (Doksorubisin)

İlaç Marka İsmi: Doxorubicin Fresenius Kabı İ.V. Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir