Divina Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Medroksiprogesteron asetat ve  Östradiol valerat‘ tır. Divina Tablet, kadınlarda menapoz ile birlikte  östrojen ve progesteron üretiminin azalmasına karşı bu hormonları  yerine koyar. Östrojen ve progesteron  eksikliğinin neden olduğu belirtileri giderir veya önler. Kadınlarda  adet düzensizliklerinde, menapoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, menapozdaki kadınlarda sıklıkla görülen sıcak basması, gece terlemesi, vajinada kuruluk gibi menapoz dönemine ait şikayetlerin giderilmesi ve kadın cinsiyet hormonlarının dışarıdan verilmesi gereken durumlarda kullanılan bir ilaçtır.

 

Divina Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kadınlarda menapoz ile birlikte  östrojen ve progesteron üretiminin azalmasına karşı bu hormonları  yerine koyar. Östrojen ve progesteron  eksikliğinin neden olduğu belirtileri giderir veya önler.
 3. Doğum kontrol hapı değildir. Gebeliği önlemez.
 4. İlacın kullanımının ilk aylarında ara kanama veya nokta şeklinde kanama görülebilir, endişe etmeyiniz. Ancak tedavi bittikten sonra da bu kanamalar devam ederse acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. İlacın kullanımıyla kan pıhtılaşma riski 2 ila 3 kat artmaktadır.  Tedavi sırasında toplardamarlarda pıhtı oluşumu ve bu pıhtıdan kopan pıhtı parçası, akciğerlerle ilgili kan damarında tıkanıklığa yol açar veya beyin damarları ile ilgili sorunlar oluşabilir. Özellikle ilacın kullanımının ilk yılında pıhtı oluşma riski en yüksek düzeydedir. Durumunuzu doktorunuzun tavsiyesi ile yapılacak tahlillerle kontrol ettirmelisiniz.
 6. Kullanımı meme kanseri riskini arttırdığından, ilacın kullanımı sırasında düzenli olarak meme kontrolü yaptırmalısınız ve memelerinizin görünüş  ya da renginde bir değişiklik görürseniz doktorunuza başvurunuz.
 7. Vajinada şiddetli kanama, geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer hastalığı, hormonlarla ilişkili tümör varlığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri, damarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık, porfiri, meme kanseri varlığı,  gebelik varlığı durumlarından herhangi birisi veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 8. Şeker hastalığı,yakın akrabada meme kanseri ve damar pıhtı ve tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık varlığı, önceden geçirilmiş veya şu an var olan felç durumu, bir çok defa düşük yapma durumu, iyi huylu meme hastalığı, aşırı kilo,  safra taşı , safra kesesi hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, yüksek kan trigliserid seviyeleri,  yüksek tansiyon, migren, astım, epilepsi (sara), böbrek yetmezliği, kulaktaki kemikçiklerde kalınlaşmaya bağlı işitme kaybı, rahimde tümör bulunması, porfiri,  iltihabi bağ dokusu hastalığı durumlarından herhangi birisi veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Doz ayarlamalarına ve testlere ihtiyaç duyulabilir.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kesinlikle kullanmayınız.

 

Divina Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı bir bardak  dolusu su ile birlikte alınız. Hergün aynı saatte almaya özen göstermelisiniz. Eğer adet görüyorsanız ilacın  kullanımına adetinizin 5. günü başlayınız.  Eğer adet görmüyorsanız veya kanamalarınız seyrekse –gebe olmadığınızdan emin olmak kaydıyla- ilacın kullanımına hemen başlayabilirsiniz. İlk 11 gün boyunca her gün 1 beyaz tablet, sonraki 10 gün boyunca ise her gün 1 mavi tablet alınır. Tabletlerin tamamı bittikten sonra 7 gün ara verilir. 7 günlük ara sonrasında yeni bir kutuya başlanır. Kanama sıklıkla 7 günlük tabletsiz dönem sırasında, son tablet alındıktan birkaç gün sonra başlar.

 İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Memede ele gelen kitle, çarpıntı, kalp rahatsızlığı, bacaklarda ve kollarda kan akışı ile ilgili problemlere bağlı hissizlik ya da ağrı oluşumu, rahim içinde anormal kitle,  şiddetli baş  ağrıları, anormal vajinal kanama  gibi yan etkilerden biri görüldüğünde derhal doktorunuzu arayıp acil tıbbi yardım almalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Medroksiprogesteron asetat, Östradiol valerat

İlaç Marka İsmi: Divina Tablet

Divina Tablet İlaç Prospektüsü


Divina Tablet İlaç Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir