Dilaprost Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

Aktif maddesi  Finasterid olan Dilaprost 5 mg Film Tablet, iyi huylu prostat büyümesi olan hastalarda prostat bezinin küçültülmesini sağlayan ve idrar akımını rahatlatan bir ilaçtır. Bu ilaç erkeklerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Dilaprost 5 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Dilaprost , iyi huylu prostat büyümesi vakasında prostat bezinin küçültülmesini sağlar ve idrar akımını rahatlatır.
 2. Formülü: l tablette aktif madde olarak finasterid (5 mg) bulunur. Diğer bileşenler; boyar madde olarak ; Titanyum dioksit ve indigotin kullanılmıştır. Povidon, laktoz monohidrat (sığır sütünden elde edilen) prejelatinize nişasta, sodyum nişasta glikolat, dioktil sodyum sülfosüksinat, mikrokristalin selüloz, magnezyum stearat (E572), hidroksipropil metil selüloz (E464), hidroksipropil selüloz (E463), titanyum dioksit (E171), talk (E553b) , indigo karmin alüminyum lak FD&C Mavi No:2 (E132).
 3. İlacın aktif maddesine veya yukarıdaki maddelere karşı daha önce sizde aşırı hassasiyet durumu olduysa; kullanmanız önerilmez.
 4. Açılmış Dilaprost tabletin kadın ya da çocuklar tarafından ellenmesine izin verilmemelidir. Çünkü  temas halinde cilt tarafından emilebilir.
 5. Kullanımı prostat kanseri gelişme riskini arttırabilir. Dilaprost tableti güvenli bir şekilde kullanıp kullanamayacağınızdan emin olmak için hekiminizin size testler uygulaması gerekmektedir.
 6. Karaciğer rahatsızlığı, karaciğer enzimleri testlerinde anormal sonuçlar, idrar kesesi kasında problemler ve idrar kesesinin kasılamaması, idrar yapamama ya da idrarın vücut dışına atılmasını sağlayan kanalda daralma ve prostat kanseri durumlarından herhangi biri veya bir kaçına sahipseniz; Dilaprost tablet kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte fayda vardır.
 7. Dilaprost tablet kullanırken göğsünüzde kitle (yumru, şişlik), memede hassasiyet, ağrı veya akıntı gelişirse; bunlar meme kanseri semptomları olabileceğinden hemen hekimle irtibata geçiniz.

Dilaprost 5 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz Dilaprost ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmalısınız. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her bir dozunu 1 bardak dolusu suyla beraber yutunuz. Günlük tavsiye edilen Dilaprost dozu miktarı: günde 1 defa 1 tablet şeklinde kullanılır. Ancak her gün aynı saatte almaya itina ediniz.
 3. Dilaprost tablet, tercihen aç ya da tok karnına kullanılabilir.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Dilaprost kullanırken karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişme gibi bir durumda hekime haber veriniz.
 2. Boşalma problemleri, iktidarsızlık ve seks isteğinde azalma yan etki olarak görülebilir. Bu durumda  hekiminizle irtibat kurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Finasterid
İlaç Marka İsmi:  Dilaprost 5 mg Film Tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC Kodu: İyi huylu prostat hipertrofisinde kullanılan ilaçlar, Testosteron 5αredüktaz inhibitörleri- G04CB01
İlaç Ruhsat Sahibi ve Üretici Firma: Biofarma İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Akpınar Mah. Osmangazi Cad. No: 156
Sancaktepe / İSTANBUL
Telefon: (0216) 398 10 63-Faks: (0216) 398 10 20

Dilaprost 5 mg Film Tablet prospektüsü, kullanma talimatı
Dilaprost 5 mg Film Tablet prospektüsü, kullanma talimatı

Dilaprost 5 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi
Dilaprost 5 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi

DİLAPROST 5 mg film tablet
Ağız yoluyla alınır.
Formülü: l tablette aktif madde olarak finasterid (5 mg) bulunur. Diğer bileşenler; boyar madde olarak ; Titanyum dioksit ve indigotin kullanılmıştır. Povidon, laktoz monohidrat (sığır sütünden elde edilen) prejelatinize nişasta, sodyum nişasta glikolat, dioktil sodyum sülfosüksinat, mikrokristalin selüloz, magnezyum stearat (E572), hidroksipropil metil selüloz (E464), hidroksipropil selüloz (E463), titanyum dioksit (E171), talk (E553b) , indigo karmin alüminyum lak FD&C Mavi No:2 (E132).
1. DİLAPROST 5 mg Film Tablet nedir ve ne için kullanılır?
Erkeklerde büyümüş olan prostat bezini küçülterek etki gösterir ve  iyi huylu prostat bezi büyümesi (benign prostatik hiperplazi veya BPH) tedavisinde uygulanır.  İdrar kesesinin hemen altında bulunan prostat bezi, meni içinde bulunan sıvıyı üretir. Büyümüş prostat bezi,  bir rahatsızlık olan prostat hiperplazisine sebep olabilir. DİLAPROST, büyümüş olan prostat bezinin küçülmesini sağlar.
BPH( benign prostatik hiperplazi) ne demektir?
BPH, iyi huylu prostat  büyümesidir. BPH varlığında idrarın vücuttan çıkarken içinden geçtiği tüpe baskı yapar ve bu durum bazı problemlere neden olabilir. Mesela; bilhassa gece normalden daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissetme, acil idrar yapma isteği, idrar yapmaya başlamada zorlanma, idrar yaparken idrar akışında kesilme ve tekrar başlama, idrar kesesinin tam boşalmadığı hissi.
Bazı hastalarda benign prostatik hiperplazi daha ciddi durumlara; ameliyat olma gerekliliğine,  akut üriner retansiyona (idrar yapamama) ve idrar yollarında enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verebilir.
BPH hakkında diğer bilinmesi gereken hususlar:
 BPH bir kanser değildir ve kansere yol açmaz, ancak iki hastalık aynı zamanda var olabilir.
Bu ilaç alınmaya başlamadan önce, hekim tarafından bazı basit testler yapılmak suretiyle hastada prostat kanseri olup olmadığı araştırılacaktır.
2. DİLAPROST Film Tablet kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar
 Bayanlar ve  Finasteride veya  ilaç içindeki  diğer bileşenlerden birisine karşı aşırı hassasiyet durumu yaşayanlar ; DİLAPROST kullanmamalıdırlar.
DİLAPROST ’u aşağıda belirtilen durumlarda DİLAPROST ’u dikkatli kullanmalısınız: DİKKATLİ KULLANINIZ
 Eşiniz gebeyse veya gebe kalmak gibi bir düşüncesi varsa DİLAPROST kullanırken prezervatif ya da başka bir bariyerli doğum kontrol yöntemi uygulayınız. Zira spermanızda az da olsa ilaç bulunabilir ve bu ilaç erkek bebeğinizin cinsiyet organlarının normal gelişimini etkileyebilir.
 PSA adı verilen kan testinden yaptıracaksanız DİLAPROST kullandığınızı hekiminize söyleyiniz. Zira, DİLAPROST bu testin sonuçlarını etkileyebilir.
 DİLAPROST  prostat kanserinin çok ciddi bir çeşidinin gelişme riskini artırabilir.
 Meme dokusunda büyüme, yumrular, ağrı veya meme başından akıntı gelmesi gibi bir durumda acilen hekiminizle irtibata geçiniz. Bunlar meme kanseri gibi ciddi bir hastalığın işareti olabilir.
DİLAPROST 5 mg ile tedavi görenlerde depresif duygudurum, depresyon ve nadiren intihar düşüncesi gibi duygu durum bozuklukları rapor edilmiştir. Böyle bir durumda hemen hekime haber veriniz.
DİLAPROST besinlerle beraber ya da tek başına kullanılabilir.
Kadınlar tarafından kullanılmadığı için hamilelik döneminde DİLAPROST kullanılması söz konusu değildir.
Eğer gebeyseniz ya da gebe kalmayı planlıyorsanız kırılmış veya ezilmiş DİLAPROST tabletlerine dokunmayınız. Çünkü bu ilaç erkek bebeğinizin cinsiyet organlarının gelişimine etki edebilir (tabletler kaplanmış olup normal kullanımda ilaçla temas edilmesi önlenmiştir). Eğer hamileyken kırılmış veya ezilmiş bir tablete dokunursanız yardım için acilen hekiminizle iletişime geçiniz. DİLAPROST tablet kadınlar tarafından kullanılmadığı için emzirme döneminde de kullanılması söz konusu değildir.
DİLAPROST tabletin makine ve araç kullanımını etkilemesi mümkün değildir.
Her bir DİLAPROST tablette 97,583 mg laktoz monohidrat bulunmaktadır. Geçmişte hekiminiz size bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız (intoleransınız) olduğunu söylenmişse, DİLAPROST ilaçla tedavi almadan önce hekiminizle bu konuyu mutlaka görüşmelisiniz.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı: DİLAPROST genellikle diğer ilaçları etkilemez.
3. DİLAPROST Film Tablet nasıl kullanılır?
 DİLAPROST ‘u  her zaman hekimin önerdiği şekilde kullanınız.
 Tavsiye edilen günlük olağan doz, günde 1 defa 5 mg yani 1 tablettir.
 Hekiminiz BPH tedavisine destek olması açısından DİLAPROST Film Tableti doksazosin ile beraber reçetelendirebilir.
DİLAPROST Film Tablet’in uygulama yolu ve yöntemi:
 DİLAPROST ağızdan alınır. Tercihen aç veya tok karına kullanılabilir.
Çocuklarda DİLAPROST kullanılmamalıdır.
Yaşlılarda ve böbrek yetmezliğinde dozaj ayarlamasına gerek bulunmamaktadır.
DİLAPROST karaciğer yetmezliği olan bireylerde çok dikkatli uygulanmalıdır.
DİLAPROST Film Tablet’le tedavi bittikten sonra oluşabilecek etkiler
Hastalığınız DİLAPROST aldıktan sonra kısa sürede iyileşme gösterebilir. Ancak, tam etki etmesi için en az 6 ay geçmesi gerekebilir. Hemen bir yararını hissetmiyor olsanız dahi, hekimin kullanmanızı söylediği sürece DİLAPROST kullanmayı devam ettirmek önemlidir.
4. DİLAPROST Film Tablet’in olası yan etkiler nelerdir?
Çok yaygın: 10 hastanın en az birinde görülebilir. Yaygın : 10 hastanın birinden az fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir. Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir. Seyrek: 1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir. Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir. Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.
Yüzde, dilde, dudaklarda ve boğazda şişme, ciltte döküntü, kaşıntı, ürtiker (alerjik reaksiyon) durumunda DİLAPROST tablet almayı kesiniz ve acilen hekiminize haber veriniz veya bir sağlık kuruluşuna gidiniz.
Cinsel ilişkiye girme isteğinde azalma ilacın yaygın görülen yan etkisidir.
İktidarsızlık, memelerde şişme , hassasiyet ve büyüme ilacın yaygın olmayan yan etkileridir.
Seks esnasında salgılanan semen miktarında azalma dahil olmak üzere ejakülasyon problemleri ilacın bilinmeyen yan etkileridir. Ancak bu azalmanın normal seksüel fonksiyonu etkileyeceği düşünülmemektedir. Ayrıca ereksiyona ulaşamama (tedavi kesildikten sonra da devam edebilir.), kısırlık ve semen kalitesinde azalma (tedavi kesildikten sonra semen kalitesinde iyileşme bildirilmiştir), ilaç kesildikten sonra  libido azalması, ejakülasyon problemleri, depresyon, kalp çarpıntısı, testislerde ağrı, karaciğer test sonuçlarında değişiklikler DİLAPROST’un bilinmeyen yan etkileridir.
DİLAPROST tablet (finasterid) prostat kanserinin tedavisi için ruhsatlandırılmamıştır. 7 yıl süresince finasterid alan erkeklerde yürütülen bir klinik çalışmadan elde edilen bilgiler şunları göstermiştir:
 Finasterid alan erkeklerde prostat kanseri gelişenlerin sayısı hiçbir tedavi almayan erkeklere göre daha düşüktür.
 Finasterid alan erkeklerin bazılarında, bir tümör derecelendirme sisteminde skoru yüksek olanların sayısı hiçbir tedavi almayan erkeklere göre daha yüksektir.
 Uzun süre finasterid kullanımının bu tip tümörler üzerindeki etkisi bilinmemektedir.
 5-alfa redüktaz inhibitörleri yüksek Gleason skorlu prostat kanseri gelişim riskini artırabilir.
5. DİLAPROST Film Tablet’in saklanması
Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında  25°C’nin altındaki ortamda saklayınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir