DIAZEPAM Desitin Rektal Tüp

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Diazepam‘ dır. DIAZEPAM Desitin Rektal Tüp, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı, aşırı huzursuzluk , gerilim hali)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır. Anksiyete bozuklukları, ardı ardına epilepsi nöbetleri, çocuklarda görülen ateş sırasında olan nöbetler ve bu nöbetlerin sonucu olan bilinç kaybı ve titremeler, ameliyat öncesi veya endoskopi gibi tıbbi teşhis durumlarında sakinleştirici olarak, kas ve eklemlerin iltihabi ve darbe almaları sonucunda oluşan kas spazmları durumlarında kullanılan bir ilaçtır. DIAZEPAM, ayrıca  hastalık nöbetlerinin tedavisi için diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir.

 

DIAZEPAM Desitin Rektal Tüp Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. DIAZEPAM, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır.
 3. Tedaviniz sırasında alkol kullanmayınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı alkolün etkisini arttırmaktadır.
 4. Doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almayınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 5. DIAZEPAM, sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. Yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 6. Kullanımı alışkanlık yapmaktadır. İlacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 7. DIAZEPAM kullanan yaşlı ve çocuklarda düşme ve kaza olasılığı fazladır. Bu hastalarda düşme ve kazadan dolayı yaralanmaları önlemek için dikkatli olunuz.
 8. Karaciğer ve böbrek hastalığı,  epilepsi ve diğer hastalık nöbetleri, geçmişte hap ya da alkol bağımlılığı öyküsü, geçmişte bir ruhsal hastalık, depresyon ya da intihar düşüncesi veya davranışı öyküsü, astım, amfizem, bronşit, kronik akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum hastalıkları, uyku esnasında solunum durması rahatsızlığı ve alkol zehirlenmesi gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz.
 9. Çizgili kas zayıflığı rahatsızlığınız veya dar açılı göz tansiyonunuz varsa  ya da depresyondaysanız bu ilacı    kullanmayınız.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde  dikkatli olunuz.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

DIAZEPAM Desitin Rektal Tüp’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. DIAZEPAM makata uygulanır. Uygulama sırasında çocuklar yan ya da yüzükoyun , yetişkinler ise yan pozisyonda yatmalıdır. Rektal Tüp içeriği tamamen uygulanmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Halsizlik, bitkinlik ve uyuklama  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diazepam
İlaç Marka İsmi:  DIAZEPAM Desitin Rektal Tüp

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir