DIAZEM Ampul İ.M. / İ.V.

Endikasyon Bilgisi :

Diazepam ihtiva eden DIAZEM Ampul İ.M. / İ.V., alkolizm ya da uyuşturucu tedavisinin başlangıcındaki semptomların giderilmesi, panik ataklar, duygusal travmalar, uyku bozukluğu, aşırı tedirgin olma, çok fazla heyecanlanma, korkma, bunaltı gibi ani gelişen psikolojik bozukluklar, ardı ardına tekrarlayan sara krizleri, sindirim organlarında endoskopik tetkikler ve anesteziye hazırlıkta yatıştırıcı; beyindeki bir hastalıktan dolayı el ve ayaklarda istem dışı birbirini izleyen bükülmeler ve gerilmeler, eklem hastalığı veya darbe almaları sonucu gerilen kaslarda relaksasyon sağlanması amacıyla kullanılabilir. Reçetesiz satılmamaktadır.

DIAZEM Ampul İ.M. / İ.V. Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. DIAZEM Ampul kullandığınızda nefes daralması, kurdeşen, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi ilaca alerjiyi işaret eden herhangi bir şikayette acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. DIAZEM Ampul, psikojik ve fizyolojik alışkanlık yapabileceğinden, hastanın bu ilacı sınırlı sürede kullanması, kademe kademe azaltılarak bırakılması hususunda uyarılması gerekmektedir.
 3. Bu ilacı özellikle geçmişinde hap, madde kullanan veya alkolik olan kişilerle paylaşmamalısınız.
 4. DIAZEM Ampul kullanan yaşlı ve çocuklarda ayağa kalkarken veya ayaktayken oluşabilecek dengesizlik problemlerine karşı, kaza ve  zedelenmeleri önlemek için tedbirli olmalısınız.
 5. Alkollüyken bu ilacı almamalısınız. DIAZEM Ampul alkolün etkisini daha da yükseltir, komaya girebilirsiniz.
 6. Emziren annelerin ve hamilelerin kullanması kesinlikle önerilmemektedir. Doğmamış bebekte doğumsal kusurlar meydana getirebilir.
 7. Reflekslerinizi yavaşlatıcı, düşüncelerinizi yavaşlatıcı yan etkileri mevcuttur. Dikkat gerektiren aktivasyonlar yapmamaya özen gösteriniz.
 8. Geçmişte intihara girişim öyküsü, takıntı hastalığı, antidepresan kullanıyor olmak, oküler hipertansiyonu, uyku apnesi, çizgili kas zayıflığı, böbrekler ya da karaciğerde ağır bozukluk, uyuşturucu madde veya hap bağımlığı öyküsü, alkol koması, alkoliklik, akıl hastalığı, şizofreni, KOAH, astım, amfizem, bronşit rahatsızlıklarından biri dahi olsa kendinizde varsa, tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları ve şu anda var olan hastalıklarınızı hekiminize söylemelisiniz.

DIAZEM Ampul İ.M. / İ.V.’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uymalısınız. Günlük önerilen miktardan daha fazla alırsanız nabzınız yavaşlar ve  bilincinizi yitirebilirsiniz. İlacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde bırakmamakta ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde alışkanlığa ve beyin hücrelerinin ölümüne sebebiyet verir.
 2. Etkisi çabuk başlayan DIAZEM Ampul, toplardamar içine ya da kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacı uygularken mutlaka bir sağlık profesyonelinden  yardım almalısınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. DIAZEM Ampul kullanırken ateş, vücut ağrıları, kendini hasta hissetme, görme zayıflığı, halüsinasyonlar, hiperaktivite, saldırganlık, depresif ruh hali, zihin bulanıklığı, dikkat dağınıklığı, ciltte ve gözlerde sararma, cinsel isteksizlik, idrara çıkamama.  Nadiren rastlanan bu yan etkilerden birisiyle karşı karşıya kalırsanız acilen hekiminize söylemelisiniz.
 2. Bitkinlik, hareketlerde ve düşünmede yavaşlama, vücut dengesinde bozukluk, uykululuk hali ilacın sık rastlanan yan etkileridir.

 

 

İlaç Etken Maddesi: Diazepam
İlaç Marka İsmi:  DIAZEM Ampul İ.M. / İ.V.

DIAZEM Ampul İ.M. / İ.V. Kullanma Talimatı


Diazem-Ampul-İ.M.-İ.V.-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir