COMBIGAN Steril Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

COMBIGAN Steril Göz Damlası‘nın içeriğindeki Brimonidin, Timolol gözlerdeki yüksek basıncı azaltan maddelerdir. Göz merceği ile kornea arasındaki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında gözdeki basınç artar, bu da gözdeki sinirlere, damarlara kalıcı zararlar verir. Gözde sulanma, büyüme, korneada bulanıklık, ışığa duyarlılık, Descemet zarında yırtıklar göz içindeki basıncın artması neticesinde oluşur. Eğer, düzenli tedavi yapılmazsa körlüğe varan sonuçlar meydana gelir. COMBIGAN damla, gözün iç kısmındaki yüksek basıncı azaltmak için tek başına timolol etkin maddeli göz damlasının etkili olmadığı durumlarda glokom tedavisinde göz içi yüksek basıncı azaltmak için reçete edilir. Süregelen geniş açılı göz tansiyonu, oküler yüksek tansiyon gibi gözdeki yüksek basıncın sebep olduğu göz rahatsızlıkları ile ilgili bir ilaçtır.

 

COMBIGAN Steril Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. COMBIGAN, gözdeki artan basıncı düşüren göz tansiyonu ilacıdır.
 3. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için düzenli bir şekilde her gün aynı saatlerde kullanınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırmalısınız. Hekime danışmadan COMBIGAN kullanımını durdurmayınız, aksi takdirde  gözünüzdeki basınç kontrol edilemez hale gelir ve bu durum görme kaybına sebep olabilir.
 4. Eğer şiddetli veya kontrol altına alınamayan nefes darlığı ya da KOAH, saman nezlesi, öksürük gibi bir rahatsızlığınız var ise; ruhsal bozukluk için tedavi görüyorsanız, gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız var ise, göz kuruluğu ya da göz ile ilgili diğer rahatsızlıklar; gözlerinizde uçuk veya şişme var ise ya da göz operasyonu olma durumu varsa veya daha önce artmış göz içi basıncını düşürmek için göz ameliyatı olduysanız, karaciğer veya böbrek işlevlerinizde yetersizlik, diyabet, düşük kan şekeri, kalp ritminde bozukluk, konjestif kalp yetersizliği, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım  (Raynaud hastalığı veya sendromu) ile ilgili sorunlarınız varsa ya da çizgili kas zayıflığı, diyabet veya fazla çalışan tiroid rahatsızlıklarından birine ya da birkaçına sahipseniz COMBIGAN ile tedaviye başlamadan önce bu konuları hekiminizle görüşünüz.
 5. Tedaviniz sürerken diş ile ilgili cerrahi müdahale de  dahil olmak üzere herhangi bir ameliyat özellikle  göz ameliyatı olma durumuz varsa, ameliyat olmadan önce doktorunuza veya anestezi uzmanına bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz. İlacın kullanımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. COMBIGAN damlayı kullanırken aynı zamanda göz ile ilgili bir damla daha kullanmanız gerekiyorsa,  iki ilaç kullanımı arasında en az 5-10 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz jeli veya merhem en son sürülmelidir.
 7. Gözünüze lens takıyorsanız, lens gözünüzdeyken ilacı uygulamamalısınız. Gözünüzde lens olmadan ilacınızı gözünüze uyguladıktan sonra lensinizi kullanabilmeniz için yaklaşık 20 dakikalık  bir süre yeterlidir.
 8. COMBIGAN ile tedaviniz sürerken gözünüzde kızarma, kaşınma veya şişlik ya da yaralanma , enfeksiyon gelişirse ilacın kullanımını durdurup, hekiminize  başvurunuz.
 9. Eğer ruhsal bozukluk için tedavi görüyorsanız veya kalp ritminde bozukluk, konjestif kalp yetersizliği, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım ile ilgili sorunlarınız var ise, karaciğer veya böbrek hastalığınız; kas güçsüzlüğü, gözlerinizde iltihap oluşumuna yatkınlığınız, göz kuruluğu, gözlerinizde uçuk veya şişlik var ise tedaviye başlamadan önce hekiminizle görüşünüz.
 10. COMBIGAN‘ı damlattığınızda puslu görmeye sebebiyet verebilir.  Görmeniz düzelmeden araba veya alet kullanımı gibi dikkat gerektiren işler yapmamalısınız.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde COMBIGAN‘ı hekime danışmadan kullanılması önerilmez. Tedaviniz sürerken hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçebileceğinden emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

COMBIGAN Steril Göz Damlası’ nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz COMBIGAN‘ı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Şişeyi ters çeviriniz . Bir damla gelecek şekilde yavaşça sıkınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Şişeyi kapatınız.
 3. COMBIGAN‘ın damlatma kısmını başta göz ve eller olmak üzere hiç bir yere değdirmeyiniz. Damlalığın kirlenmesi sonucu gözünüzde enfeksiyon gelişebilir.
 4. Her gün iki defa olmak üzere aynı saatlerde birer damla olacak şeklinde damlatılmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminize bildiriniz.
 2. Yavaş ya da düzensiz kalp atışları, hırıltılı nefes alma, nefes darlığı, soluk alma güçlüğü, depresif ruh hali, halüsinasyonlar, göğüs sıkışması, ışık duyarlılığı, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma durumlarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.
 3. Kendini hasta hissetme, gözlerde kumluluk hissi, kızarma, kaşınma COMBIGAN‘ın gözlemlenen yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Brimonidin, Timolol
İlaç Marka İsmi: COMBIGAN Steril Göz Damlası

COMBIGAN Steril Göz Damlası Kullanma Talimatı


COMBIGAN Göz Damlası Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir