CITEXAM 40 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Sitalopram’dır. CITEXAM 40 mg Film Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon tedavisi ve nükslerinin önlenmesi, agorafobili (agorafobi: sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma) ya da agorafobisiz panik bozukluğu; obsesif – kompülsif bozukluk (tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) belirtilerinin tedavisinde kullanılır.

CITEXAM 40 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise; kullanmayınız.
 2. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 3. CITEXAM, pimozid etken maddeli ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.
 4. CITEXAM ile kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 2-3 haftayı bulabilir. Hekime sormadan kullanmayı kesmeyiniz. Kullanmayı aniden sonlandırmanız halinde hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla beraber kullanmaktan sakınınız. Bunlardan herhangi birini düzenli olarak alıyor iseniz; hekiminize bildiriniz.
 6. Antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme riskine karşı özellikle 24  yaş altı kişiler, CITEXAM ‘a başladıktan sonraki 1-2 hafta hekim gözetiminde bulunulmalıdır.
 7. CITEXAM, 18 yaşından küçüklerin tedavisinde kullanılmamalı, 18 yaşından küçüklerin intihar girişimi, intihar düşüncesi, saldırganlık, sinirlilik ve zıtlaşma davranışı gibi yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 8. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da şeker hastalığı, glokom, kanama bozukluğu, kanda sodyum seviyesi düşüklüğü, akatizi, mani veya panik bozukluk nöbetleri, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü, nöbet veya epilepsi gibi rahatsızlıklarınız var ise; kullanmadan önce muhakkak hekiminizle görüşünüz.
 9. Tedaviniz sürerken kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda acilen hekiminizle irtibat kurunuz.
 10. Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. CITEXAM kullanırken alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 12. CITEXAM ‘ı gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız.

CITEXAM 40 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz CITEXAM ‘ı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. CITEXAM ‘ı size verilen dozlardan daha fazla kullanmayınız. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. CITEXAM kullanımı yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu suyla birlikte alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında kullanılabilir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Panik bozuklukta: ilk hafta günde 1 defa 10 mg; idame doz 1×10-40 mg ;
 4. Obsesif kompulsif bozuklukta ve depresyon tedavisinde: günde 1×20-40 mg

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. CITEXAM alırken şiddetli karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, uyuklama, uykusuzluk, esneme, normalden daha fazla terleme, titreme, ajitasyon, zihin karışıklığı, kulak çınlaması, endişeli ve asabi ruh hali, cinsel isteksizlik, kilo azalması, diyare, iştahsızlık, halsizlik, güçsüzlük, döküntü, kaşıntı, dikkat bozukluğu, sıcak basması, anormal rüyalar görme, ciltte batma hissi CITEXAM’ın yaygın yan etkileridir.

İlaç Etken Maddesi: Sitalopram
İlaç Marka İsmi:  CITEXAM 40 mg Film Tablet
CITEXAM 40 mg, sırasıyla; Sinir Sistemi, Psikoanaleptikler, Antidepresanlar, Selektif serotonin reuptake inhibitörleri ve sitalopram şeklinde sınıflandırılmış olup, N06AB04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz CITEXAM, KOÇAK FARMA İLAÇ VE KİMYA SANAYİ firmasının ürünüdür .

CITEXAM 40 mg Film Tablet’e ait kullanım talimatı ( İlaç Prospektüsü)


CITEXAM 40 mg Film Tablet'e ait kullanım talimatı ( İlaç Prospektüsü)

CITEXAM 40 mg Film Tablet’in kısa ürün bilgilendirmesi

CITEXAM 40 mg Film Tablet'in kısa ürün bilgisi

CITEXAM da dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir