CETITEVA Şurup

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Setirizin hidroklorür’dür. CETITEVA Şurup, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminiktir. CETITEVA , kurdeşen ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik;  alerjik nezlenin belirtileri olan  boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtilerin giderilmesi için kullanılmaktadır. Kullanımı, 2 yaş ve üzeri çocuklar ve erişkinler içindir.

CETITEVA Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CETITEVA , kurdeşen ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik;  alerjik nezlenin belirtileri olan  boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtilerin giderilmesi için kullanılmaktadır.
 3. Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa; CETITEVA‘yı kullanmayınız.
 4. Yakın zamanda alerji testi yaptıracaksanız, CETITEVA test sonuçlarını etkiliyebileceğinden, test yaptırmadan bir kaç gün önce CETITEVA‘yı kullanmaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuza danışınız.
 5. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, CETITEVA‘yı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. CETITEVA‘yı , bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 6. CETITEVA‘nın kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 7. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırır.
 8. CETITEVA‘yı  2 yaşın altındaki bebeklerde kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

CETITEVA Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli şurup kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz.
 3. 2 ila 6 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: Günde 1 kez yarım kaşık veya günde 2 kez (12 saat ara ile)  yarımşar kaşık;
 4. 6 ila 12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: Günde 1 kez 1 kaşık veya günde 2 kez (12 saat ara ile)  1 er kaşık;
 5. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve erişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 1 kez 1  veya 2 şer kaşıktır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuklama hali, halsizlik, sersemlik hissi, baş ağrısı, farenjit, nezle, ağız kuruluğu, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Setirizin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: CETITEVA Şurup 1 mg/ml

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir