Cephix Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Sefiksim trihidrat’tır. Cephix Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak, solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, kulak-burun-boğaz enfeksiyonları,  bronşit, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı gibi); idrar yolu enfeksiyonlarını (idrar kesesi iltihabı, idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi) ve bel soğukluğu (gonore) rahatsızlığını tedavi edici bir antibiyotiktir.

Cephix Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, kulak-burun-boğaz enfeksiyonları,  bronşit, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı gibi); idrar yolu enfeksiyonlarını (idrar kesesi iltihabı, idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi) ve bel soğukluğu (gonore) rahatsızlığını tedavi edici bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun başlangıç işareti olabilir. İlacın kullanımı sırasında aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 4. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir. Enfeksiyonun vücudunuzdan tamamen temizlenmesi için ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız.
 5. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı  enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 6. Bu ilacın kullanımından 1 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit kullanmayınız. Çünkü antiasitler vücutta bu ilacın emilimini zorlaştırabilir.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Cephix Film Tablet ‘in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı sulu ishal, ciltte kızarıklık , soyulma, isilik  gibi yan etkilerde ilaç alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Sefiksim trihidrat
İlaç Marka İsmi:  CEPHIX Film Tablet
Sırasıyla; Antienfektifler (sistemik), Sistemik antibakteriyeller, Beta Laktam Antibakteriyeller, Üçüncü kuşak sefalosporinler ve sefiksim olarak sınıflandırılmış şekilde,  J01DD08 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz CEPHIX film tablet’in üretimini : TOPRAK İlaç ve Kimyevi Maddeler San. ve Tic. A.Şti. yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir. Cephix’in 200 mg ve 400 mg lık tablet formları mevcut olup kullanma talimatı (ilaç prospektüsü) ve CEPHIX’e ait kısa bilgi (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

Cephix 400 mg Film Tablet kullanma talimatı
Cephix Film Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir