Cekloteva Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Sefaklor monohidrat’tır. Cekloteva Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit, farenjit, bronşit, zatürre gibi) enfeksiyonları; idrar yolu (idrar kesesi iltihabı, idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları; deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarını (apse, çıban, yara ve kıl kökü iltihaplanması gibi) tedavi edici bir ilaçtır.

Cekloteva Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Solunum yolu (bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit, farenjit, bronşit, zatürre gibi) enfeksiyonları; idrar yolu (idrar kesesi iltihabı, idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları; deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarını (apse, çıban, yara ve kıl kökü iltihaplanması gibi) tedavi edici bir ilaçtır.
 3. Herhangi bir böbrek hastalığınız ya da bağırsak probleminiz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 5. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 6. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 7. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir. Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Cekloteva Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. İlacınızı almadan önce iyice çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı ve sulu ishal, ciltte sararma ve solukluk, koyu renk idrar, yüksek ateş, bilinç bulanıklığı, güçsüzlük, halsizlik, ani hastalık nöbeti, kolay kanama ve çürük oluşumu, sarılık gibi yan etkilerde  derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefaklor monohidrat

İlaç Marka İsmi:  Cekloteva Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir