Carmen İV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Karboplatin ‘dir. Carmen İV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Flakon , vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Yumurtalık kanseri; rahim ağzı kanseri; baş – boyun kanseri ve küçük hücreli akciğer kanseri tedavisinde kullanılır.

Carmen İV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacıdır. Yumurtalık kanseri; rahim ağzı kanseri; baş – boyun kanseri ve küçük hücreli akciğer kanseri tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilaç tümörleri  yok ederken, diğer bazı hücreleri de etkileyebilir. Bu da kanınızdaki hücrelerin seviyesinin düşmesine sebep olur. İlacı kullanırken doktorunuz sizden düzenli aralıklarla kan testleri isteyecektir. İlacı kullanmadan önce yapılan tahlillerde kan hücrelerinin seviyesi düşükse, doktorunuz sizi  bu durumdan haberdar edecektir.
 4. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığınız, kanamalı tümör, platin içeren ilaçlara alerji, mannitole alerji, kemik iliği ile ilgili bozukluk  var ise bu ilacı kullanırken doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 5. Bu ilacı kullanırken bağışıklık sistemi zayıfladığından vücudu  enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale getirir. Grip, soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalık, enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız. Ayrıca tedaviniz sırasında kan nakli yaptırmanız gerekebilir.
 6. Eğer eşiniz ya da siz bu ilacı kullanıyorsanız, tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonra da en az 6 ay boyunca gebelik önlenmeli ve gebeliğe karşı gereken tedbir alınmalıdır.
 7. Eğer hamileyseniz ya da ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Eğer bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar  verebilir.

 

Carmen İV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Flakon ‘un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın uygulaması hastane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.  Toplardamar içine infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Saç dökülmesi, sarılık, deri altında kırmızı benekler, vücut ağrıları, grip belirtileri, titreme, ateş , ağızda yaralar, ciltte soluklaşma, soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık, ellerde ve ayaklarda hissizlik,  devamlı süren kusma gibi rahatsızlıklarda tıbbi yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Karboplatin

İlaç Marka İsmi: Carmen İV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir