Canolen Vajinal Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Siklopiroks olamin‘ dir. Canolen Vajinal Krem, vajinal bölgede mantar, maya ve maya benzeri mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. Canolenmantarların özellikle Candida’nın neden olduğu vajinal bölgede kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişme, beyazımsı gri ve yoğun kıvamlı akıntı ile seyreden vajinal mantar enfeksiyonu (vajinal kandidiyazis)  tedavisinde kullanılmaktadır.

 

 Canolen Vajinal Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Canolen, Candida’nın neden olduğu vajinal mantar enfeksiyonu (vajinal kandidiyazis) tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 4. Tedaviniz süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması için kullandığınız çamaşır ve havluların  pamuklu  olmasına dikkat ediniz, kullandığınız çamaşırınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 6. Doğum kontrolü amacıyla kullanılan Prezervatif (kondom) veya diyafram ile teması halinde, bu tür ürünlerin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Kremin bu tür ürünlerle temasından kaçınınız. Aksi takdirde istenmeyen gebelikler oluşabilir.
 7. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir. Eşin eş zamanlı koruyucu tedavisi için doktora danışılmalıdır.
 8. Dış genital bölge tedavisi için aplikatör kullanılmadan vajinal krem bir parça pamuk üzerine sıkılıp vajinanın dış kısmına sürülür.
 9. Adet döneminde kullanıldığında ilacın etkisi azalabileceğinden, adet kanaması bittikten sonra kremin kullanılması tavsiye edilir.
 10. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

 

Canolen Vajinal Krem’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Kremi uygulamanın en uygun zamanı gece yatmadan hemen öncedir. Bu sayede krem bütün gece vajinanın içerisinde kalacaktır.
 3. Krem ile birlikte verilen aplikatörü tamamen doldurarak 6 gün boyunca gece yatmadan önce vajina içine uygulayınız. Tedavinin süresini şikayetlerin iyileşmesine göre doktorunuz  belirleyecektir. Genelde 6 günlük kullanım sonucu iyileşme sağlanmaktadır. Ancak hastalığın şiddetine bağlı olarak doktor bu süreyi 14 güne çıkarabilir.
 4. Kremin uygulanışı : Tüpün kapağını açıp plastik aplikatörü tüpün ağzına takınız. Tüpün dibinden sıkarak kremin aplikatörün içine dolmasını sağlayınız. Aplikatörü tüpten ayırınız ve tüpün ağzını kapatınız. Sırtüstü yatarak aplikatörü yavaşça vajinanın mümkün olduğu kadar en derinine ilerletiniz. Aplikatörün içindeki itici kolu yavaşça en sonuna kadar itiniz. Boşalan aplikatörü vajinadan yavaşça çıkarıp atınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Siklopiroksolamin
İlaç Marka İsmi: Canolen Vajinal Krem

Canolen Vajinal Krem kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)


Canolen Vajinal Krem kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Canolen Vajinal Krem kısa ürün bilgisi
Canolen Vajinal Krem kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir