Cafergot Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ergotamin tartarat, Kafein’dir. Cafergot Tablet, beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışan migren baş ağrısı ilacıdır.  Akut migren baş ağrısı ve hafif ağrı kesicilere yanıt vermeyen migren baş ağrılarını önlemek ve kesmek için kullanılır.

Cafergot Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Akut migren baş ağrısı ve hafif ağrı kesicilere yanıt vermeyen migren baş ağrılarını önlemek ve kesmek için kullanılır.
 3. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyon, kalp hastalığı, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunları, damar tıkanıklığı, astım, sigara kullanımı , göz tansiyonu, kansızlık ya da kalp krizi veya felç (inme), mini-felç (inme) öykünüz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. İstenmeyen bir  gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yöntemlerini uygulamalısınız.
 5. Bazı ilaçlarda birlikte kullanımı beyne ya da vücudun diğer kısımlarına olan kan akışının azalması tehlikesini yaratabilir. Özellikle antibiyotikler, antidepresanlar, kalp veya tansiyon ilaçları ya da AIDS tedavisi için kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.
 6. İlacın kullanımı sırasında el ve ayaklarınızda uyuşma görülürse ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Tedaviniz sırasında greyfurt yemekten ve suyunu içmekten kaçınınız.
 8. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde kesinlikte kullanmayınız.

 

 Cafergot Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra tok karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, bulantı ve kusma (migrene bağlı olmayan), karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ergotamin tartarat, Kafein
İlaç Marka İsmi: Cafergot Tablet

Cafergot Tablet Kullanma Talimatı


cafergot-tablet-kullanma-talimati

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir